Święto Niepodległości w Gorzowie Wlkp. (zapowiedź)
04 listopada 2009 | 09:59 | kk Ⓒ Ⓟ
Msza za ojczyznę, koncert pieśni patriotycznych, apel pamięci przy pomniku Józefa Piłsudskiego i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – to najważniejsze punkty gorzowskiego świętowania odzyskania niepodległości.
Pierwsza część uroczystości rozpocznie się o godz. 15.00 katedrą pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp. Na rozpoczęcie „Bogurodzicę” wykona Gorzowska Orkiestra Dęta pod batutą Bolesława Malickiego. Zaraz potem uczestnicy uroczystości będą mieli okazję wysłuchać koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu gorzowskiego chóru Cantabile pod dyrekcją Jadwigi Kos. Usłyszymy m.in. „Marsz Pierwszej brygady”, „Hej Strzelcy wraz” i „Ostatni mazur”.
Po Mszy odbędzie się przemarsz do pomnika Józefa Piłsudskiego przy ul. ul. Orląt Lwowskich, gdzie rozpocznie się druga część uroczystości. Na specjalnym telebimie mieszkańcy miasta będą mieli okazję zobaczyć fotografie sprzed 90 lat. Przy pomniku odbędzie się także apel pamięci. Organizatorzy zaproszą także wszystkich mieszkańców do wspólnego śpiewania. „Podczas składania kwiatów pod pomnikiem na telebimie pojawią się teksty piosenek legionowych i patriotycznych, które śpiewać będą: chór Cantare prowadzony przez Zofię Raubo działający przy Miejskim Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp. oraz mieszkańcy miasta i goście znajdujący się na skwerze wolności, towarzyszyć im będzie Gorzowska Orkiestra Dęta pod batutą Bolesława Malickiego” – wyjaśnia Jolanta Cieśla z Urzędu Miasta. Mieszkańcy zaśpiewają m.in.: „Marsz Pierwszej Brygady”, „Jak to na wojence ładnie”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Jak to na wojence ładnie”, „O mój rozmarynie rozwijaj się” i „Marsz Polonii”.
Realizatorem obchodów Święta Niepodległości jest Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp. przy współudziale parafii katedralnej.
Uroczystość sfinansowano ze środków budżetu Miasta Gorzowa Wlkp.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.