Święto Podwyższenia Krzyża w Beskidach
14 września 2017 | 11:19 | Bielsko-Biała / rk / bd Ⓒ Ⓟ
Z okazji Święta Podwyższenia Krzyża, przy trzech krzyżach w Beskidach, między którymi odległość w linii prostej wynosi dokładnie 11 kilometrów, przygotowano specjalne uroczystości. Krzyże – na Trzech Lipkach, Hrobaczej Łące oraz w Starej Wsi – upamiętniają Wielki Jubileusz Roku 2000.
14 września po południu odprawiona zostanie Msza św. polowa przy krzyżu na Trzech Lipkach w Starym Bielsku, dzielnicy Bielsku-Białej. Eucharystia w intencji bielszczan będzie kulminacyjnym momentem święta.
Wzgórze Trzy Lipki, na którym od 2001 roku stoi gigantyczny 40-metrowy stalowy krzyż, przypominający pastorał Jana Pawła II, to jedno z najpiękniejszych miejsc Bielska-Białej. Docierają tu liczne procesje i sprawowane są Msze św. Na wzgórze przychodzi też wielu turystów, by podziwiać niezwykłą panoramę miasta i Beskidów. U stóp krzyża znajduje się wypalana w glinie pamiątkowa tablica, przedstawiająca papieża z pastorałem. Obok umieszczono cytat z homilii papieskiej wzywającej do przyjęcia dziedzictwa krzyża.
W najbliższą sobotę zaplanowano modlitwy pod 31-metrowym stalowym krzyżem jubileuszowym z 2000 r. w Starej Wsi. U zbiegu ramion krzyża – 8-tonowej konstrukcji – umieszczono zarys serca, które o zmierzchu podświetlone jest na czerwono. Z okazji święta Podwyższenia Krzyża Świętego, w pobliskim, zabytkowym drewnianym kościele w najbliższą niedzielę odbędą się uroczystości odpustowe. Msza św. pod krzyżem jubileuszowym sprawowana będzie w sobotę 16 września. Poprzedzi ją Droga Krzyżowa, która wyruszy ze świątyni. Już dziś zainaugurowano czuwanie odpustowe.
Z kolei 9 września modlono się przy 35-metrwoym krzyżu na Hrobaczej Łące wznoszącym się na wysokości 828 m n.p.m. Ten symbol oświetlony nocą jest charakterystycznym, rozpoznawalnym z daleka, elementem krajobrazu beskidzkiego i okolic Bielska-Białej.
W ostatnią niedzielę, 10 września, odprawiona została Msza św. w kaplicy z Krzyżem Ludzi Gór na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.