Święto Straży Ochrony Kolei
23 listopada 2022 | 17:49 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Ochrony Kolei (SOK), sprawowana była Msza św., której przewodniczył biskup polowy WP Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa SOK. W homilii dziękował funkcjonariuszom za służbę na rzecz bezpieczeństwa. Straż Ochrony Kolei obchodzi w tym roku 104. rocznicę powstania. Po Mszy św. w Kaplicy Pamięci złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą funkcjonariuszy SOK.
Przybyłych do katedry polowej funkcjonariuszy i pracowników SOK powitał ks. płk SG Zbigniew Kępa, kapelan formacji. Podkreślił, że Straż Kolejowa, z uwagi na wagę swoich zadań, należała do jednej z pierwszych powołanych do życia instytucji odrodzonej Rzeczpospolitej w 1918 r.
W homilii bp Wiesław Lechowicz podkreślał, że każde pokolenie otrzymuje od Boga znaki. – Człowiek potrzebuje znaków, które pokazują, jak „tu i teraz” jest niewystarczające, ograniczone, przejściowe. Jezus w odczytanej dziś Ewangelii zapowiada zburzenie świątyni, co dokonało się faktycznie. Świątynia Jerozolimska została zburzona w 70 roku. Drugim znakiem, o którym mówi Jezus jest prześladowanie chrześcijan. Ono wciąż się dokonuje – powiedział. Ordynariusz Wojskowy przytoczył dane, według których co roku 170 tys. chrześcijan oddaje życie za wiarę, a 200 mln jest brutalnie prześladowanych. – Prześladowania, chociaż same w sobie są złem, to jednak mogą być szansą dla chrześcijan. I o tej szansie mówi Jezus, wskazując na możliwość dawania świadectwa – powiedział, wskazując na słowa z dzisiejszej Ewangelii: „Podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą przed królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa”.
Biskup polowy wymienił wskazane przez Jezusa cechy, autentycznego świadka. Powiedział, że „odznacza się on odwagą wobec prześladujących, mądrością mającą swe źródło w prawdzie objawionej i poznanej, gotowością jej bronienia i narażania się nawet najbliższym oraz wytrwałością w wierności wyznawanym zasadom”. – Czy cechy świadka, przywołane przez Jezusa nie korespondują z warunkami, jakie stawia się funkcjonariuszom i pracownikom SOK? Odwaga, mądrość, wytrwałość, wierność prawu, narażanie się, ryzyko utraty zdrowia a może i życia. Wasze święto stwarza więc okazję, aby podziękować za Waszą służbę, którą pełnicie w duchu Jezusowych słów – powiedział.
Ks. Teodor Sawielewicz: Potrzebuję rozczarowań, które sprawiają, że trzymam się rzeczywistości
Ordynariusz Wojskowy zachęcał, aby funkcjonariusze i pracownicy SOK z Eucharystii i lektury słowa Bożego czerpali motywację i siłę do służby oraz bycia świadkami Jezusa. – Niech więc zwycięski Chrystus otoczy Was, szanowni funkcjonariusze i pracownicy SOK, swoją opieką i hojnym błogosławieństwem, byście odnosili zwycięstwa w Waszej pracy, w Waszym życiu osobistym i rodzinnym; zwycięstwa będące zapowiedzią tego ostatecznego i najważniejszego zwycięstwa – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali ks. płk SG Zbigniew Kępa, ks. mjr Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego oraz ks. ppor. Łukasz Węglowski, wikariusz katedry polowej. W imieniu funkcjonariuszy za sprawowaną Eucharystię, wygłoszoną homilię podziękował gen. SOK Józef Hałyk, Komendant Główny Straży Ochrony Kolei.
Po błogosławieństwie i odprowadzeniu sztandaru SOK bp Wiesław Lechowicz, gen. SOK Józef Hałyk oraz koncelebransi złożyli kwiaty w Kaplicy Pamięci pod tablicą upamiętniającą funkcjonariuszy formacji.
Do obowiązków powołanej w 1918 r. Straży Kolejowej (obecnie Straży Ochrony Kolei) należy kontrola przestrzegania przepisów porządkowych na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych, zapewnienie bezpieczeństwa, ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia w pociągach. Nad bezpieczeństwem czuwa 3,1 tys. funkcjonariuszy, którzy strzegą 18 tys. km linii kolejowych.
23 listopada 2006 r. uchwałą 338. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski Straż Ochrony Kolei została włączona do duszpasterstwa Ordynariatu Polowego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.