Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej
30 sierpnia 2020 | 17:00 | dziar / hsz | Kielce Ⓒ Ⓟ
Epoka jagiellońska, brzmienie klawesynów, tańce z epoki, warsztaty – tego rodzaju elementy złożą się na festiwal pn. Pierwsze Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej, które odbędą się w dniach 4 – 6 września.
Wydarzenie jest organizowane z inicjatywy Scholi Cantorum Kielcensis, przy współpracy z parafią katedralną w Kielcach. Choć festiwal został zaplanowany trzy dni, jednak ze względu na ograniczenia epidemiczne tylko niedzielny koncert – 6 września o godz. 18 w kieleckiej katedrze – będzie miał charakter otwarty.
Festiwal w piątek 4 września zainauguruje koncert muzyki i tańca z epoki Jagiellonów, nawiązujący do 500. rocznicy urodzin króla Zygmunta Augusta. Zabrzmią instrumenty i pojawią się stroje z epoki, będą pokazy tańców. Z kolei w sobotę, 5 września, zaprezentuje się małżeństwo wybitnych francuskich klawesynistów. Poprowadzą oni także warsztaty dla muzyków w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, którym będzie mogła przyglądać się publiczność.
W niedzielę 6 września podczas koncertu otwartego wystąpi żeńska schola gregoriańska z Warszawy – zapowiada jedna z inicjatorek wydarzenia, s. Hanna Szmigielska. To jeden z najwybitniejszych zespołów w Europie zajmujących się chorałem gregoriańskim. Schola Clavamerunt Iusti zaśpiewa także podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp Jana Piotrowskiego o godz. 18.
Po Mszy św. przewidziano łączony koncert wokalno-organowy. Pojawią się najstarsze dwugłosowe polifonie gregoriańskie oraz utwory jeszcze starsze niż chorał. Koncert będzie stanowił prezentację najstarszych korzeni kultury muzycznej Europy Zachodniej sprzed VIII wieku.
Podczas niedzielnego koncertu w katedrze będą obowiązywać wszystkie obostrzenia sanitarne. Koncerty piątkowy i sobotni, które odbędą się w Pałacu Biskupów Krakowskich, będzie można oglądać online przez stronę festiwalu earlymusicfestival.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.