“Świętopietrze” także na Twitterze i w Instagramie
03 kwietnia 2017 | 10:35 | Watykan / ts (KAI) / mz Ⓒ Ⓟ
Począwszy od marca br. datki na potrzeby Kościoła powszechnego i cele charytatywne papieża, tzw. Obol św. Piotra, czyli historyczne „świętopietrze”, można przekazywać za pośrednictwem Twittera i na Instagramie. Tą drogą Watykan informuje o wpłacanych ofiarach i ich przeznaczeniu – poinformowało niedawno Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Profil na Twitterze jest na razie dostępny w językach włoskim, hiszpańskim i angielskim pod adresami: Obolo di San Pietro: @obolus_it; Obolo de San Pedro: @obolus_es oraz Peter’s Pence: @obolus_en. Na Instagramie natomiast zarejestrowany jest jako Obolus: obolus_va. Na specjalnym linku można przekazać ofiarę bezpośrednio z karty kredytowej.
Już w listopadzie ub.r. Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej wraz z Państwem Watykańskim otworzył stronę internetową www.obolodisanpietro.va. Za pośrednictwem nowych kanałów informacyjnych będą się tam pojawiać codziennie krótkie przesłania papieża i Kościoła dotyczące pracy Caritas. „Zmierzajmy ku miłosierdziu, bądźmy miłosierni, ale czyńmy to wspólnie”, brzmi jeden z ostatnich tekstów. Zamieszczono przy nim zdjęcia projektów wspieranych przez ofiary składane papieżowi, np. ośrodek dla niesłyszących dzieci w Rwandzie, szkoła podstawowa dla dzieci dalitów w Indiach czy stypendia dla młodocianych uchodźców z Iraku.
Obok św. Piotra – tradycyjna kolekta na rzecz papieża – zbierana jest corocznie głównie z okazji uroczystości św. Piotra i Pawła (29 czerwca) we wszystkich diecezjach katolickich na świecie. Zebrane pieniądze są „finansową pomocą dla Ojca Świętego” na zaspokojenie potrzeb Kościoła powszechnego i na dzieła miłosierdzia na rzecz potrzebujących.
Świętopietrze, rozumiane jako danina płacona przez kraje, które oddały się pod opiekę Stolicy Apostolskiej, zapoczątkowali w VIII wieku schrystianizowani w tym czasie władcy anglosascy (Polskę poddał papiestwu Mieszko I po przyjęciu chrztu w 966 r.). W tej postaci przetrwało ono do czasów reformacji, po czym zanikło, głównie na fali krytyki instytucji papiestwa, ale też coraz większego usamodzielniania się władców świeckich (również katolickich).
Praktykę płacenia „Obola św. Piotra” wznowił w 1871 r. Pius IX jako zwyczaj finansowego wspierania Stolicy Apostolskiej, która od ponad 20 lat w ogłaszanych co roku sprawozdaniach finansowych podaje sumę otrzymanych datków. Według najnowszych danych, w 2013 roku zebrano ok. 60 mln. euro. Obok celów czysto charytatywnych część środków przeznaczana jest czasem na ogólną pracę Watykanu w wypełnianiu zadań dla Kościoła powszechnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.