Drukuj Powrót do artykułu

Świętość nie zależy od wieku – Franciszek i Hiacynta Marto

22 kwietnia 2017 | 12:10 | Watykan / (KAI/RV) / wer Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Our Lady of Fatima International Pilgrim Statue / flickr.com

Pastuszkowie z Fatimy zostaną kanonizowani, bo przyjęli misję powierzoną im przez Boga, godząc się tym samym na wiele ciężkich wyrzeczeń. W jakimś sensie przyjęli odpowiedzialność za świat – uważa ks. prof. Gian Matteo Roggio, mariolog z Papieskiego Wydziału Teologicznego Marianum, specjalista od objawień maryjnych.

Czciciele błogosławionych Franciszka i Hiacynty z radością przyjęli decyzję papieża z 20 kwietnia o rychłej kanonizacji świadków objawień maryjnych z Fatimy. Zdaniem włoskiego naukowca w ten sposób Kościół pokazuje, że świętość nie zależy od wieku. Można ją osiągnąć już w dzieciństwie, czego najlepszym przykładem jest sama Maryja.

Czytaj także: Będzie kanonizacja Franciszka i Hiacynty Marto

“Ich świadectwo w istocie polega na podjęciu odpowiedzialności w imię Boga za innych. Żyli oni podczas I wojny światowej, a zatem w czasach nienawiści, w obliczu wielkiej tragedii. W takich okolicznościach, kiedy wszyscy myślą tylko o wygraniu wojny, branie odpowiedzialności za innych mogło się wydawać czymś obraźliwym, swoistą formą defetyzmu. A jednak takie było powołanie tych dzieci, dar, który otrzymali od Boga: poczuwać się do odpowiedzialności za innych” – powiedział w Radiu Watykańskim ks. Roggio.

fatima

Fot. Our Lady of Fatima International Pilgrim Statue / flickr.com

Podkreślił, że “właśnie w ten sposób, przez odpowiedzialność, rozwija się człowiek i kładzie się podwaliny pod nową cywilizację, inną niż ta, która prowadzi do wojen”. Dodał, że w praktyce przejawiało się to w wielu wyrzeczeniach i umartwieniach, które podejmowały te dzieci. “Tak bowiem w tamtych czasach była rozumiana pokuta. Umartwiały się, ale zawsze z myślą o innych, aby dla innych wynikło z tego jakieś dobro” – zauważył rozmówca rozgłośni papieskiej.

Wersja do druku

Przeczytaj także

21 kwietnia 2017 11:52

Śmierć kapłana z Wenezueli. Leki nie dotarły na czas

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.