Drukuj Powrót do artykułu

Święty Gaj: odpust w miejscu śmierci św. Wojciecha

29 kwietnia 2018 | 16:52 | ks.pt | Elbląg Ⓒ Ⓟ

Blisko 2 tysiące pielgrzymów uczestniczyło w sobotę 28 kwietnia br. w uroczystościach ku czci św. Wojciecha w Świętym Gaju, miejscu męczeńskiej śmierci patrona Polski i diecezji elbląskiej. Większość z nich przybyło do sanktuarium w pielgrzymkach pieszych, rowerowych i autokarowych. Koncelebrowanej Mszy św. przy ołtarzu polowym przewodniczył biskup elbląski Jacek Jezierski.

O długiej drodze, którą przebył św. Wojciech z Pragi, przez Rzym, Gniezno i Gdańsk do ziemi Prusów – przypomniał zebranym w wygłoszonym kazaniu ks. kan. Andrzej Kilanowski – dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii diecezjalnej. – Nie chodziło tu jednak o jakikolwiek handel, czy pozyskanie kosztownego bursztynu, ale o Chrystusa i Jego Ewangelię – podkreślał kanonik elbląski.

Kaznodzieja wskazywał na niezwykły zapał misyjny św. Wojciecha, jego gorliwość, entuzjazm, pasję i bezgraniczne szaleństwo. Przypomniał też, że w kategoriach ludzkiego myślenia, pierwszy apostoł Prusów poniósł klęskę i porażkę, które okupił własną śmiercią. Jednak – zdaniem ks. Kilanowskiego – to właśnie one okazały się owocne w przyszłości. – Jak wyglądałby Kościół w całym bogactwie struktury i zorganizowanego działania, gdyby nie było takich szaleńców jak św. Wojciech? – pytał swoich słuchaczy kaznodzieja.

Według ks. Kilanowskiego misja św. Wojciecha przypomina dziś, że w życiu człowieka liczy się nie siła oręża, ale siła ducha; a w życiu duchowym wiara, a nie tylko same struktury i organizacja. Tylko prostota i bezgraniczna dziecięca ufność mogą wzbudzić w człowieku świeżość i szaleńczy idealizm, który przyniósł na ziemię Prusów biskup Pragi.

Na zakończenie Mszy św. do pielgrzymów przemówił bp Jacek Jezierski. Podziękował za trud wędrowania i obecność w sanktuarium. Przypomniał też, że dziś naszym zadaniem jest podtrzymanie pamięci o św. Wojciechu i jego czci. – Przecież to on był u początku życia naszego państwa i Kościoła w Polsce. Dzięki jego ofierze, śmierci, także ciału i szczątkom powstała metropolia gnieźnieńska, a państwo polskie zyskało swoją niezależność – podkreślił pasterz Kościoła elbląskiego.

Uroczystości ku czci patrona diecezji elbląskiej rozpoczęły się już w piątek 27 kwietnia, gdy w miejscowym kościele kapłani i osoby życia konsekrowanego uczestniczyli w dniu skupienia. Konferencję o odnowieniu w sobie charyzmatu powołania i powrocie do pierwotnej ewangelicznej miłości wygłosił ks. dr Sławomir Kunka – wykładowca teologii dogmatycznej i ojciec duchowny alumnów Seminarium w Pelplinie. Sobota, zgodnie z wieloletnim zwyczajem, jest dniem pielgrzymek pieszych, rowerowych, autokarowych oraz indywidualnych do diecezjalnego sanktuarium św. Wojciecha.

Święty Gaj to wieś położona nieopodal pruskiego grodziska Cholin, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim i diecezji elbląskiej. Badania wielu historyków i archeologów potwierdzają, że w tym właśnie miejscu swoją śmierć męczeńską poniósł św. Wojciech.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.