Drukuj Powrót do artykułu

Święty Krzyż: 5 tys. motocyklistów rozpoczęło sezon motocyklowy

03 maja 2018 | 21:33 | apis | Święty Krzyż Ⓒ Ⓟ

Blisko 5 tys. motocyklistów z całej Polski i z zagranicy, wzięło udział w III Świętokrzyskim Rozpoczęciu Sezonu Motocyklowego, które odbyło się 3 maja w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Pielgrzymi przybyli na różnorodnych motocyklach, zarówno na tych za kilka i kilkaset tysięcy złotych, jak i zabytkowych z okresu II wojny światowej. Wśród nich obecny był wraz przyjaciółmi ks. dr Zbigniew Żurawski, który na co dzień posługuje w Czechach.

Mszy św. sprawowanej przed zachodnim skrzydłem klasztoru przewodniczył rektor bazyliki mniejszej o. Dariusz Malajka OMI, który w słowie wstępnym wyraził radość i wdzięczność miłośnikom jednośladów za trud pielgrzymowania.

– Jesteśmy tutaj aby prosić Boga za siebie nawzajem, aby każdy nasz wyjazd z domu był szczęśliwy, roztropny i byśmy szczęśliwie powracali z wielu szlaków, które sobie obierzemy realizując pasję jazdy motocyklem. Przypominamy sobie także jak cennym darem jest nasze życie. Zasiadając za kierownicę naszych maszyn – pamiętajmy o innych użytkownikach dróg. Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego, a na pewno nasze podróżowanie będzie bezpieczne – powiedział rektor bazyliki.

Homilię wygłosił o. Krzysztof Jamrozy OMI, mistrz nowicjuszy, który zwrócił w niej uwagę na szczególne więzi, jakie łączą Polskę z Bożą Rodzicielką oraz jak ważna jest sprawiedliwość w budowaniu ojczystego domu.

– Jakże ważny jest taki podział dóbr, który nikogo nie wyklucza, ale zapewnia przynajmniej minimum potrzebne do godnego życia. Sprawiedliwie dzielony bochen chleba, którego starcza dla wszystkich, dzięki któremu nikt nie chodzi głodny, jest podstawowym czynnikiem, sprawiający, że w tym domu chce się być, że nie chce się z niego odchodzić, że jest się gotowym na pomyślność jego pracować, a nawet za niego ginąć. Sprawiedliwość i dobro ma swoje najgłębsze źródła nie w przepisach, kodeksach czy ustawach, ale w ludzkim sercu – podkreślał kaznodzieja.

Po modlitwie i poświęceniu uczestników oraz ich jednośladów odbyły się różnorodne konkursy i prezentacje. Wybrany został najładniejszy motocykl.

Organizatorami III Świętokrzyskiego Rozpoczęcia Sezonu Motocyklowego byli świętokrzyscy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej oraz firma „Moto Galantx”, reprezentowana przez Marzenę i Grzegorza Niedzielskich. Patronat honorowy nad pielgrzymką objęła Agata Wojtyszek – wojewoda świętokrzyski oraz Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego. Nad bezpieczeństwem czuwali świętokrzyscy policjanci.

Święty Krzyż jest to najstarsze polskie sanktuarium. Sprowadzenie benedyktynów zainicjował Bolesław Chrobry w 1006 r. Opiekę nad Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.