Święty Krzyż: diecezjalna pielgrzymka wynagradzająca za grzechy przeciwko życiu
29 kwietnia 2012 | 20:39 | apis Ⓒ Ⓟ
Diecezjalna pielgrzymka wynagradzająca za grzechy przeciwko życiu zgromadziła w niedzielę 29 kwietnia tłumy wiernych z diecezji sandomierskiej. Pielgrzymi modlili się w intencji dzieci nienarodzonych oraz wynagradzali Bogu za zniewagi i grzechy przeciwko życiu.
Eucharystia, której przewodniczył ks. dr Jan Biedroń, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, wraz z ks. Wiesławem Surmą dyrektorem Diecezjalnego Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Sandomierskiej, poprzedzona została nabożeństwem Drogi Krzyżowej sprawowanej od Krzyży Katyńskich w Hucie Szklanej.
Ks. dr Biedroń w homilii zwrócił uwagę, że w naszych czasach nie brakuje tych, którzy choć mówią o demokracji i cywilizacyjnym postępie, to jednak mają odwagę podnosić ręce na ludzkie życie.
– Życie ludzkie należy do Boga! Jeśli zezwala się na aborcję, eutanazję nie wolno mówić o demokracji. Jeśli odmawia się prawa do życia to nie można mówić o cywilizacyjnym postępie. Przypominamy dziś słowa bł. Jana Pawła II: naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości! – mówił kaznodzieja.
Ks. Biedroń apelował do wiernych o to, by troszczyli się w rodzinach o wiedzę religijną i kształtowali postawy wypływające z wiary.
– Wczytujmy się i rozważajmy Słowo Boże. Na Ewangelii budujmy naszą codzienność. Nie pozwólmy w sobie zabić życia duchowego. Jeśli pozwolimy na to, wówczas zabiją nasze życie biologiczne. Tu na Świętym Krzyżu wielu pielgrzymów zostawia swoje intencje i prośby. Dziś my prosimy i wołamy w obronie nienarodzonych, prosimy o mądrość o odwagę dla siebie nawzajem i naszych bliskich i dla tych, którzy do końca nie rozumieją sprawy poszanowania ludzkiego życia. Trwajmy przy Bogu a w krzyżu odczytujmy nasze zwycięstwo – apelował rektor seminarium.
Na zakończenie Eucharystii wierni udali się w procesji do Golgoty Nienarodzonych, znajdującej się na błoniach świętokrzyskich, gdzie mieli okazję do uczczenia relikwii krzyża świętego przez ucałowanie.
Wierni wysłuchali montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez dzieci i młodzież z parafii Gorzyce i Pniów pod kierunkiem ks. Dominika Buckiego. Zaprezentowano słowa bł. Jana Pawła II wielkiego obrońcy życia od poczęcia do naturalnej śmierci, który mówił o wielkich zagrożeniach wobec ludzkiego życia i który stał na straży godności osoby ludzkiej.
Od wielu lat w rocznicę wprowadzenia 27 kwietnia 1956 r. przez rząd komunistyczny ustawy dopuszczającej aborcję, w świętokrzyskim sanktuarium gromadzą się licznie wierni, by przepraszać Boga za grzechy przeciwko życiu oraz prosić o opamiętanie dla tych, którzy godzą w ludzkie życie.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. aż do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.