Święty Krzyż: duchowe przygotowania do nadania tytułu bazyliki mniejszej
14 czerwca 2013 | 12:38 | apis Ⓒ Ⓟ
Modlitewne triduum rozpoczęło 13 czerwca trzydniowy okres przygotowania duchowego przed uroczystością podniesienia kościoła pw. Trójcy Świętej do godności bazyliki mniejszej, która odbędzie się w najbliższą niedzielę na Świętym Krzyżu.
Podczas czwartkowej wieczornej Eucharystii odprawionej za budowniczych, fundatorów, przyjaciół i dobrodziejów sanktuarium i klasztoru uczestniczyli liczni wierni z dekanatu świętokrzyskiego oraz pielgrzymi z diecezji kieleckiej i radomskiej Uświetnił ją występ muzycznego zespołu kleryckiego z Wyższego Seminarium Duchownego z Kielc.
Piątkowa wieczorna Eucharystia sprawowana będzie za zmarłych biskupów, benedyktynów, kapłanów, ojców oblatów oraz duchownych pomordowanych na Świętym Krzyżu. Po jej zakończeniu zorganizowany zostanie koncert Chóru Politechniki Świętokrzyskiej. W sobotę o godz. 18.30 odprawione zostaną uroczyste nieszpory oraz odbędzie się koncert Zespołu Kameralnego Muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej.
W niedzielę podczas uroczystej Eucharystii odprawionej o godz. 12 na świętokrzyskich błoniach, podczas której nastąpi ogłoszenie świętokrzyskiego kościoła bazyliką mniejszą, przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Koncelebrować ją będą m.in.: biskup sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz oraz biskup radomski Henryk Tomasik. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnią: Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Orkiestra Wojskowa Garnizonu Warszawskiego.
-We wszystkie dni naszego triduum i podczas głównych uroczystości wjazd na górę komunikacją zorganizowaną przez samorządy gminne będzie bez opłat – poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI, rzecznik świętokrzyskich oblatów.
Podczas niedzielnych uroczystości pielgrzymi będą mogli dojechać swoim transportem jedynie do parkingu w Hucie Szklanej. Stamtąd zaś będą kursowały na górę wahadłowo autobusy, w których nie będą pobierane opłaty za bilet. Ponadto Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach uruchomi w niedzielę specjalną linie autobusową na trasie Kielce – Święty Krzyż.
Z okazji uroczystości wspólnota oblacka otrzymała od darczyńców także nowe meble liturgiczne: sedilia (krzesła dla kapłanów celebrujących Mszę świętą), pulpity, tron na relikwie Drzewa Krzyża Świętego oraz świecznik pod paschał.
– Nowe meble liturgiczne, to dar od naszych dobrodziejów i przyjaciół. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca podczas sumy modlimy się za tych, którzy wspierają nas swymi modlitwami i darami serca pomagając nam tym samym, by Świętemu Krzyżowi przywracać dawny blask – poinformował o. Dariusz Malajka OMI.
Dokument nadający miano bazyliki mniejszej kościołowi Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu podpisany został 18 lutego br. przez papieża Benedykta XVI. Godność ta jest tytułem honorowym, nadawanym przez papieża lub w drodze prawa zwyczajowego, który otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską.
Kościół Trójcy Świętej istniejący od ponad tysiąca lat, miał różne kształty architektoniczne – począwszy od rotundy poprzez świątynię romańską, gotycką, barokową aż do neoklasycznej. Obecny kościół, trzeci na tym miejscu, wzniesiony został w latach 1781-1789 w stylu barokowo-klasycystycznym.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
Apis
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.