Drukuj Powrót do artykułu

Święty Krzyż: Jarmark Świętokrzyski o charakterze religijnym i patriotycznym

23 maja 2018 | 20:53 | apis | Święty Krzyż Ⓒ Ⓟ

XIII Jarmark Świętokrzyski, który odbędzie się w najbliższa niedzielę 27 maja na Świętym Krzyżu będzie miał charakter religijny i patriotyczny. Spodziewane są, wzorem lat ubiegłych, rzesze turystów i pielgrzymów z całej Polski.

Jak poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI, rzecznik świętokrzyskich oblatów, doroczny jarmark nawiązywać będzie do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i jednocześnie połączony będzie z odpustem ku czci Trójcy Przenajświętszej świętowanym przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Uroczystość jarmarkową rozpocznie Suma odpustowa sprawowana przy ołtarzu polowym na błoniach świętokrzyskich. Po jej zakończeniu zaprezentowany zostanie program o charakterze patriotycznym w wykonaniu artystów z Wojskowej Orkiestry z Radomia, Wojskowej Orkiestry Dętej z Ustki i chóru „Fermata”.

Do udziału w wydarzeniu, zaproszone zostały również wszystkie gminy powiatu kieleckiego, które zaprezentują swój dorobek kulturowy i artystyczny. Przewidziano również kiermasz z wyrobami regionalnymi i rękodziełem artystycznym.

Doroczny Świętokrzyski Jarmark organizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Kielcach i każdego roku przyciąga rzesze turystów i pielgrzymów nie tylko ze świętokrzyskiego regionu, ale i całej Polski.

Święty Krzyż jest to najstarsze polskie sanktuarium. Sprowadzenie benedyktynów zainicjował  Bolesław Chrobry w 1006 r. Do relikwii Drzewa Krzyża Świętego  pielgrzymowali władcy Polski. Miejsce to odwiedzał Władysław Jagiełło przed każdą wyprawą wojenną, a także jego synowie i wnukowie. Opiekę nad Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego  sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.