Święty Krzyż: kilka tysięcy osób uczestniczy w Jarmarku Świętokrzyskim
20 maja 2012 | 19:47 | apis Ⓒ Ⓟ
Kilka tysięcy turystów i pielgrzymów uczestniczy w VII Jarmarku Świętokrzyskim, który odbywa się podczas dzisiejszej uroczystości Wniebowstąpienie Pańskiego w sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.
Doroczną imprezę zorganizowaną przez Starostwo Powiatowe w Kielcach, rozpoczęła uroczysta Eucharystia odprawiona przed zachodnim budynkiem klasztoru, gdzie obecnie znajduje się wystawa Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Poprzedził ją barwny korowód z czterech stron świata.
Mszy św. przewodniczył i wygłosił homilię o. Zygfryd Wiecha OMI, superior świętokrzyskiego klasztoru. W przeżywanie dzisiejszej liturgii zaangażowali się mieszkańcy gminy Nowa Słupia i Bieliny oraz nowicjusze z klasztoru. Liturgię uświetnił swym śpiewem także Piotr "Kuba" Kubowicz z "Piwnicy pod Baranami". Artyście towarzyszyli muzycy tworzący jego zespół oraz chóry z okolicznych miejscowości.
W słowie skierowanym do wiernych superior
O. Wiecha OMI przypomniał, że Ewangelia to pierwsza konstytucja, w której Chrystus daje nam prawa broniące godności człowieka, to system wartości, na których budowane jest szczęście poszczególnego człowieka, rodzin i społeczeństwa, to dar Jezusa Chrystusa. Ona pomaga nam demaskować tych, którzy są jak wilki drapieżne – mówił kaznodzieja.
Superior kustoszy sanktuarium mówił także, że Ewangelia od ponad tysiąca lat rozbrzmiewa ze Świętego Krzyża oraz to, iż dzięki posłudze ojców benedyktynów, którzy przybyli tu w 1006 roku, Chrystusowe prawo miłości zaczęło docierać do ludzkich serc, pomagać ludziom zmieniać życie i rozwijać dobro wspólnot.
Po Eucharystii wierni w świątyni adorowali Relikwie Drzewa Krzyża Świętego, a podium, na którym była sprawowana Eucharystia zamieniono w scenę, na której rozpoczęły się występy artystyczne ludowych zespołów ziemi świętokrzyskiej.
Aktualnie trwa spektakl "Śpiewaj nam świętokrzyska duszo", w którym występują zespoły z gmin Nowa Słupia – "Chełmowianki", "Świętokrzyskie Diabliki" i Bielin – "Echo Łysicy", chór "Sabbaton", "Małe Bielinianki", "Jodełki", "Kapela Bielińska". Występują także: kapela z Makoszyna, Zespół Pieśni i Tańca "Kielce", Kielecki Teatr Tańca i teatr "Wagabunda".
W tym samym czasie na placu otoczonym stoiskami z regionalnymi specjałami odbywa się pokaz szczudlarzy i koni oraz moderunku jazdy średniowiecznej w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich Swoje stoisko wypiekami z zakonnej kuchni prezentują ojcowie oblaci. Późnym popołudniem wystąpi zespół "Brathanki".
Organizatorami tegorocznego Jarmarku są: Starostwo Powiatowe w Kielcach, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, Urzędy Gmin w Nowej Słupi i Bielinach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
Sanktuarium świętokrzyskie prowadzą ojcowie Oblaci Maryi Niepokalanej. Jest ono najstarsze w Polsce i znajduje się w Górach Świętokrzyskich niemal na szczycie góry, zwanej Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem (595 m). Według tradycji benedyktyńskiej, powtórzonej przez Jana Długosza, pierwszy kościół (rotundę) wzniosła tam Dąbrówka, natomiast opactwo benedyktyńskie miał założyć Bolesław Chrobry w 1006 r. Z kolei relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego, według legendy, podarował klasztorowi w XII w. św. Emeryk, syn św. Stefana I, króla węgierskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.