Kilka tysięcy pielgrzymów na świętokrzyskim odpuście
17 września 2018 | 11:46 | apis | Święty Krzyż Ⓒ Ⓟ
Kilka tysięcy pielgrzymów z regionu świętokrzyskiego i z najdalszych zakątków Polski nawiedziło świętokrzyskie sanktuarium podczas trwającego tam w dniach 10-16 września Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego.
Tradycyjnie w ostatni dzień odpustu oblaci zaprosili do wspólnej modlitwy ludzi chorych i starszych. Na Mszach świętych celebrowanych dziś w bazylice świętokrzyskiej udzielany był sakrament namaszczenia chorych, do którego wierni licznie przystępowali.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył superior o. dr Marian Puchała OMI a homilię wygłosił rektor świętokrzyskiej bazyliki mniejszej o. Dariusz Malajka OMI.
O. Dariusz Malajka OMI w homilii wskazał na szczególny dar odpustu jaki otrzymali pielgrzymi od Boga, podczas którego w sposób szczególny prosili w intencji ojczyzny, która w tym roku przeżywa jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości.
– Zgłębiając historię naszego narodu, wiemy dobrze, że w okresach najcięższych dziejowych prób nasi praojcowie szukali i znajdywali siłę do walki i siłę do powstawania z klęsk właśnie w krzyżu Chrystusa. Tak oni, nasi ojcowie byli mocni mocą i mądrością krzyża; patrząc na ich odwagę, determinację prośmy za siebie nawzajem, abyśmy my krzyż Chrystusa na nowo, w sposób wolny i dojrzały wybrali; abyśmy podjęli odpowiedzialność za obecność krzyża w życiu każdego i w naszych rodzinach. Aby krzyż – znak naszego zbawienia, znak wiary, naszej nadziei pobudzał nas wszystkich do budowania zgody, jedności, sprawiedliwości społecznej, solidarności z biednymi i potrzebującymi – mówił kaznodzieja.
Rektor świętokrzyskiej bazyliki podkreślał, że współczesne pokolenie jest odpowiedzialne za losy i przyszłość Polski, a ze Świętego Krzyża wołanie jakie rozbrzmiewa „Polsko – bądź mocna mocą i mądrością Krzyża” – niech będzie zachętą dla wszystkich, abyśmy zrozumieli i podjęli wszelki trud i wysiłek by nasza ojczyzna Polska, pozostała wierna chrześcijańskiemu dziedzictwu.
– By więcej Polski było w polskich rękach tzn. w przemyśle, mediach, ziemi i bankach, więcej Polski w sercach naszych. Polsko, Polacy, bądźmy mocni mocą i mądrością Krzyża i uczyńmy Krzyż Chrystusa drogowskazem, który naszemu życiu, naszej codzienności nadaje kierunek i ostateczny sens – apelował zakonnik.
Liturgię uświetnili muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej oraz nowicjusze ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Przez cały tydzień trwania odpustu przed relikwiami Drzewa Krzyża Świętego modlili się leśnicy, rodzice z małymi dziećmi i rodzice oczekujący potomstwa, kapłani, osoby życia konsekrowanego, młodzież, rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, pszczelarze oraz chorzy. Nie zabrakło także parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej, członków Akcji Katolickiej z diecezji sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej oraz Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, które przybyły z całej Polski na czuwanie z 14/15 września.
Inicjatorem Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.