Święty Krzyż: kościół Trójcy Świętej otrzyma tytuł bazyli mniejszej
22 maja 2013 | 13:52 | apis Ⓒ Ⓟ
Uroczystość podniesienia do godności bazyliki mniejszej kościoła pw. Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu, która odbędzie się 16 czerwca pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, poprzedzą w najbliższych tygodniach m.in.: konferencja naukowa, Zjazd Przyjaciół Misji Oblackich, koncert organowy multiinstrumentalisty Józefa Skrzeka oraz „Triduum przed uroczystością”.
Na uroczystość zapraszają: ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz i kustosze świętokrzyskiego sanktuarium – Misjonarze Oblaci Marii Niepokalanej.
W dniach 24-25 maja odbędzie się w Kielcach i w świętokrzyskim klasztorze konferencja naukowa poświęcona problematyce Świętego Krzyża w ramach cyklu: „Debaty świętokrzyskie”. Wezmą w niej udział naukowcy z Warszawy, Wrocławia, Torunia, Lubina i Kielc.
W pierwszym dniu konferencji w sali portretowej Muzeum Narodowego w Kielcach naukowcy będą mówili m.in. o badaniach nad dziejami świętokrzyskiego opactwa benedyktynów, centrum kultowym Wiślan w Górach Świętokrzyskich, kulcie Męki Pańskiej za panowania Władysława Jagiełły w diecezji przemyskiej, starodrukach aktualnie przechowywanych w świętokrzyskiej bibliotece klasztornej, o zabytkowych organach w świętokrzyskim kościele.
W sobotę w bibliotece na Świętym Krzyżu naukowe debaty będą dotyczyły m.in.: manifestacji patriotycznych na Świętym Krzyżu w XIX w., początków świętokrzyskiej turystyki, górnictwa i hutnictwa, twórczości poetyckiej inspirowanej Świętym Krzyżem oraz rezultatów dotychczasowych badań archeologicznych klasztoru świętokrzyskiego.
Organizatorami dwudniowej konferencji są: Interdyscyplinarny Zespół do Badań Dziedzictwa Kulturowego Świętego Krzyża, Wydział Humanistyczny Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Misjonarze Oblacji Marii Niepokalanej. Współpartnerami zaś – Muzeum Narodowe w Kielcach, Biblioteka Uniwersytecka UJK, Busferie S. J. Biuro Turystyczne Kielce, Stowarzyszenie „Per Crucem”.
W niedzielę 26 maja podczas Mszy św. – Sumy odpustowej nastąpi zwieńczenie Regionalnego Zjazdu Przyjaciół Misji Oblackich. W niedziela 9 czerwca o godz. 12 odbędzie się koncert organowy multiinstrumentalisty, wokalisty i kompozytora Józefa Skrzeka.
W czwartek 13 czerwca rozpocznie się „Triduum przed uroczystością”. O godz. 18 odprawiona będzie Eucharystia za budowniczych, fundatorów, przyjaciół i dobrodziejów sanktuarium i klasztoru. Uświetni ją występ muzycznego zespołu kleryckiego z Wyższego Seminarium Duchownego z Kielc
Następnego dnia o godz. 18.00 sprawowana będzie Eucharystia za zmarłych biskupów, benedyktynów, kapłanów, ojców oblatów oraz duchownych pomordowanych na Świętym Krzyżu. O godz. 19.00 zorganizowany zostanie koncert Chóru Politechniki Świętokrzyskiej.
W sobotę o godz. 18.30 odprawione zostaną uroczyste nieszpory oraz odbędzie się koncert Zespołu Kameralnego Muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej.
W niedzielę uroczystej Eucharystii o godz., 12 podczas której nastąpi ogłoszenie świętokrzyskiego kościoła bazyliką mniejszą, przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnią: Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Orkiestra Wojskowa Garnizonu Warszawskiego.
Dokument nadający miano bazyliki mniejszej kościołowi Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu podpisany został 18 lutego br. przez papieża Benedykta XVI. Godność ta jest tytułem honorowym, nadawany przez papieża lub w drodze prawa zwyczajowego, który otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską.
Kościół Trójcy Świętej istniejący od ponad tysiąca lat, miał różne kształty architektoniczne – począwszy od rotundy poprzez świątynię romańską, gotycką, barokową aż do neoklasycznej. Obecny kościół, trzeci na tym miejscu, wzniesiony został w latach 1781-1789 wg planu Józefa Karsznickiego w stylu barokowo-klasycystycznym.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.