Święty Krzyż: obchody dziękczynne za 75 lat oblackiej posługi w świętokrzyskim sanktuarium
20 czerwca 2011 | 10:23 | apis Ⓒ Ⓟ
Oblackie obchody związane z 75. rocznicą przybycia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, jako kustoszy Sanktuarium Relikwii Drzew Krzyża Świętego, odbyły się 19 czerwca w odpustową uroczystość w kościele pw. Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu. W obchodach wzięło udział blisko pół tysiąca wiernych. Uroczystościom jubileuszowym towarzyszył Regionalny Zjazd Przyjaciół Misji Oblackich.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył i wygłosił homilię prowincjał o. Ryszard Szmydki OMI. W Mszy św. uczestniczyli także oblaci z klasztorów z Markowic, Kodnia, Poznania, Bodzanowa i Ukrainy. Obecni byli również dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z Gimnazjum im. Jana Pawła II z Daleszyc oraz ze Szkoły Podstawowej im. Św. Eugeniusz de Mazenoda z Jeziorka.
Ojciec prowincjał w homilii przypomniał tajemnicę przeżywanej w Kościele uroczystości Trójcy Świętej. Nawiązał także do historii tego miejsca, które od samego początku związane jest z kultem i prawdą o Bogu Trójjedynym. Podziękował także Bogu za 75 lat posługi oblatów w sanktuarium świętokrzyskim.
– Dziękujemy Bogu za dar naszej posługi, za to, że od tylu lat możemy być kustoszami świętej Relikwii. Pokolenia oblatów troszczyły się i będą troszczyć się o to święte miejsce, o pielgrzymów, by tutaj każdy mógł doświadczyć miłości i nadziei płynących od Boga. Święta Relikwia Drzewa Krzyża Świętego przyciąga rzesze wiernych z kraju i z zagranicy, którzy pragną pozostawić tu swoje trudy, cierpienia, ale i radości i powodzenia – mówił o. Szmydki.
– Dzięki pomocy wiernych, miejscowych władz i zaangażowaniu obecnej świętokrzyskiej wspólnoty oblackiej to miejsce staje się jeszcze piękniejsze, nabiera blasku i niewątpliwie jeszcze bardziej staje się miejscem modlitwy, kontemplacji i refleksji. Miejscem spotkania z Bogiem – podkreślił prowincjał oblatów..
Wcześniej odprawiona była także Eucharystia w intencji misjonarzy i misjonarek oraz wszystkich Przyjaciół Misji Oblackich. Przewodniczył jej o. Franciszek Chrószcz OMI, dyrektor Prokury Misyjnej z Poznania.
Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej założył św. Eugeniusz de Mazenod, późniejszy biskup Marsylii (1782-1861), 25 stycznia 1816 roku w Aix (Prowansja). Na początku stycznia 2010 r. stan liczebny oblatów na świecie wynosił ponad 4250 członków.
W Polsce zakon prowadzi swoją działalność od 1919 r. O. Jan Kulawy był pierwszym oblatem, który 16 stycznia 1936 r. przybył w imieniu Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej do świętokrzyskiego sanktuarium, by rozpocząć posługę zakonną. Polska Prowincja Zgromadzenia liczy obecnie bez mała 500 zakonników.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się ono niemal na samym szczycie, zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem – 595 m n. p.m., położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.
Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu i później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.