Święty Krzyż: odsłonięto tablicę poświęconą rozstrzelanym w 1943 r. mieszkańcom Huty Szklanej
22 kwietnia 2014 | 17:51 | apis Ⓒ Ⓟ
W intencji mieszkańców Huty Szklanej, którzy w 1943 roku zostali rozstrzelani przez hitlerowców sprawowana była przez ojców oblatów uroczysta Eucharystia w bazylice na Świętym Krzyżu. Na krużgankach klasztornych odsłonięta została tablica upamiętniająca ofiary tej zbrodni. W uroczystości uczestniczyła Beata Oczkowicz, wiceminister obrony narodowej.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył superior o. Zygfryd Wiecha OMI. O. Dariusz Malajka OMI, rektor świętokrzyskiej bazyliki w homilii zwrócił uwagę na to, że dzieje chrześcijaństwa, historia wspólnoty Kościoła, ukazuje nierzadko heroicznych świadków sprawy Jezusa, którzy nie cofnęli się nawet przed męczeństwem.
– Pamiętamy czas II wojny światowej, kiedy to ideologia hitleryzmu przysporzyła Kościołowi męczenników. Z tego właśnie okresu wspominamy dziś w naszej wspólnocie świętokrzyskiej mieszkańców wsi Huta Szklana i mieszkankę Jeziorka. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu osób, chcących upamiętnić ofiarę ich życia, dziś w murach naszego sanktuarium odsłonimy tablicę, na której widnieją nazwiska tych, którzy 22 kwietnia 1943 roku zostali rozstrzelani przez hitlerowskich oprawców – mówił o. Malajka OMI.
– Mieszkańcy wsi Huta Szklana oraz Maria Dwojewska ze wsi Jeziorko, a także osoby, które zostały aresztowane i osadzone w hitlerowskich obozach i więzieniach, a których mogił nie udało się odnaleźć do dnia dzisiejszego – to ofiary mordu, mającego miejsce 71. lat temu u podnóża Świętego Krzyża. Wraz z tymi, którzy zginęli w więzieniach i obozach hitlerowskiego okupanta należą do olbrzymiej rzeszy odważnych świadków Dobrej Nowiny w miejscach kaźni i pogardzania ludzką godnością – podkreślił zakonnik.
– Dzięki dzisiejszej uroczystości ich odwaga, konsekwentna wiara, a nade wszystko nieludzki ból, cierpienie i poniżenie nie zostaną zapomniane. Tablica z ich imionami i nazwiskami, wmurowana na klasztornych krużgankach będzie przypominać każdemu pielgrzymowi ofiarę ich życia – dodał rektor świętokrzyskiej bazyliki.
Obecna na uroczystości Beata Oczkowicz, wiceminister obrony narodowej zwracając się do zebranych podkreśliła znaczenie Świętego Krzyża, gdzie upamiętnia się ważne wydarzenia z historii polskiego narodu.
– Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że to miejsce upamiętnia wielką tragedię, jakiej doświadczyli mieszkańcy Huty Szklanej w okresie II wojny światowej. Z tej lekcji historii zechciejmy zapamiętać o wielkiej ofierze, cierpieniu i bólu naszych rodaków, ale niech mobilizuje nas to tego, by nieustannie przywoływać na pamięć i przekazywać młodemu pokoleniu nawet najboleśniejsze prawdy, które pokazują do czego może być zdolny człowiek pozbawiony miłości, pokoju i ludzkiej wrażliwości – mówiła wiceminister Beata Oczkowicz.
Inicjatorami powstania pamiątkowej tablicy byli: Zofia Kołodziejska-Mazur, Józef Mazur, płk dr Aleksander Mazur – historyk, publicysta, pracownik Polskiego Radia S.A.
Na uroczystej Eucharystii obecni byli m.in.: przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Zarządu Wojewódzkiego Kombatantów w Kielcach, Urzędu Gminy w Bielinach oraz żyjący świadkowie pacyfikacji wsi Huta Szklana.
Na dwa dni przed Świętami Wielkanocnymi, 22 kwietnia 1943 r. hitlerowcy z 62. zmotoryzowanego plutonu żandarmerii pod dowództwem Alberta Hugo Schustera, stacjonującego w Nowej Słupi, otoczyli o świcie Hutę Szklaną i dokonali pacyfikacji bezbronnych mieszkańców.
Na oczach mężczyzn, kobiet i dzieci spędzonych przed domem sołtysa hitlerowcy dokonali egzekucji 10 mieszkańców Huty Szklanej wskazanych przez konfidenta. Zginęła również Maria Dwojewska z Jeziorka, która szła na Mszę św. do świętokrzyskiego klasztoru. Ponadto aresztowano i osadzono w więzieniach kolejne cztery osoby.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.