Święty Krzyż: odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej
09 marca 2014 | 16:23 | apis Ⓒ Ⓟ
W świętokrzyskiej bazylice odbyła się 9 marca br. uroczystość odsłonięcia tablicy, która upamiętnia ofiary katastrofy smoleńskiej – śp. Teresę Walewską–Przyjałkowską, wiceprezesa Golgoty Wschodu, śp. Przemysława Gosiewskiego, wicepremiera rządu RP, śp. Tomasza Mertę, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego. Były to także osoby zasłużone dla Świętego Krzyża.
W Eucharystii celebrowanej w świętokrzyskiej bazylice pw. Trójcy Świętej uczestniczyli członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, przyjaciele, parlamentarzyści Rzeczypospolitej Polskiej; samorządowcy ziemi świętokrzyskiej; przedstawiciele służb mundurowych województwa świętokrzyskiego; przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich i patriotycznych, kilkanaście pocztów sztandarowych oraz wielu wiernych nie tylko z ziemi świętokrzyskiej.
Przewodniczył jej o. superior Zygfryd Wiecha OMI. Wraz z nim koncelebrowali Mszę św. opat jędrzejowskich cystersów o. Edward Stradomski, ks. Andrzej Drapała, który kieruje Stowarzyszeniem Nadzieja Rodzinie w Kielcach oraz o. Krzysztof Jamrozy OMI, socjusz mistrza nowicjuszy.
O. Zygfryd Wiecha OMI w kazaniu przybliżył związek z klasztorem na Świętym Krzyżu śp. Przemysława Gosiewskiego, śp. Tomasza Merty i śp. Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. – Te trzy osoby, które zostają dziś upamiętnione na Świętym Krzyżu były za swego życia mocno związane z tym świętym miejscem. Śp. pan Przemysław Gosiewski tak wiele zrobił dla ziemi świętokrzyskiej, ale szczególnie umiłował sobie to miejsce. Często przybywał tutaj prywatnie wraz z żoną, dziećmi. Tutaj czerpał z Krzyża Chrystusa mądrość, prosił o siłę i światło. Troszczył się o wiele spraw tego miejsca, szczególnie leżał mu na sercu sprawa zjednoczenia obiektów klasztornych na Świętym Krzyżu – mówił superior świętokrzyskich oblatów.
– Na dwa tygodnie przed katastrofą był na Świętym Krzyżu wraz z panem Tomaszem Mertą, ówczesnym Generalnym Konserwatorem Zabytków. Przybyli tutaj, aby osobiście zobaczyć odnowioną kaplicę Oleśnickich, w której przechowywany jest najcenniejszy skarb naszego regionu – relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Pan Tomasz Merta szczególnie dbał o serce i duchową stolicę tego regionu jakim jest Święty Krzyż. Dzięki jego staraniom możemy dziś podziwiać odnowione freski zdobiące miejsce przechowywania relikwii Krzyża Świętego – podkreślił o. Wiecha OMI.
Superior wspominając śp. Teresę Walewską-Przyjałkowską oraz jej związki ze świętokrzyskim sanktuarium, podkreślił jej zasługi dla upamiętnienia w tym miejscu Golgoty Wschodu. – Związana z ks. prałatem Zdzisławem Peszkowskim, kapelanem Rodzin Katyńskich, dbała oto, aby pamięć o zamordowanych Polakach na wschodzie przetrwała. Dzięki staraniom m.in. pani Teresie u podnóża świętej góry znajduje się pomnik Krzyży Katyńskich Na Świętym Krzyżu była w roku 2009, towarzysząc ostatniemu prezydentowi na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu – mówił o. Wiecha OMI. – Dziś chcemy dziękować Bogu za ich życie, za ich patriotyzm za ich służbę jaką pełnili w naszej Ojczyźnie. Upamiętniamy wybitnych synów i córkę Polskiej ziemi. Chcemy w ten sposób przekazać pokoleniom, że ich życie pełne poświęcenia, służby drugiemu człowiekowi było także mocno i silnie związane z Bogiem, od którego czerpali łaski i moc do codzienności – podkreślił gospodarz uroczystości.
Po zakończeniu Eucharystii i nabożeństwie Gorzkich Żali uczestnicy uroczystości wysłuchali laudacji prof. Adama Massalskiego, który przybliżył życie i działalność śp. Przemysława Gosiewskiego, śp. Tomasza Merty oraz śp. Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej.
Następnie Joachim Brudziński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości odczytał list od byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego skierowany do rodzin i uczestników uroczystości oraz osobiście podziękował za zaproszenie i możliwość obecności na dzisiejszej uroczystości.
Następnie wszyscy przeszli do kruchty bazyliki gdzie superior o. Zygfryd Wiecha OMI odmówił modlitwę oraz poświęcił tablicę. Odsłonięcia dokonał Miłosz – syn śp. Przemysława Gosiewskiego. Na zakończenie żona śp. Tomasza Merty podziękowała szczególnie za to, że tu na Świętym Krzyżu po raz pierwszy w ten sposób upamiętniono jej męża i jego działalność.
Odsłonięciu tablicy towarzyszyła wystawa zdjęć, pokazująca ostatni pobyt tragicznie zmarłych na Świętym Krzyżu.
Osoby, którym poświęcona została tablica byli członkami oficjalnej delegacji państwowej na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.