Święty Krzyż: osoby niepełnosprawne zagrają w koncercie papieskim
25 kwietnia 2012 | 14:32 | apis Ⓒ Ⓟ
W drugim koncercie papieskim z okazji uczczenia rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II organizowanym 29 kwietnia w kościele Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu zagrają niepełnosprawni muzycy z powiatowych domów pomocy społecznej w Łagiewnikach oraz Zgórsku. Koncert będzie nosił tytuł „Nauczył nas…”.
– Podczas koncertu usłyszymy m.in. kompozycje Piotra „Kuby” Kubowicza, artysty z „Piwnicy pod Baranami” do tekstów niepełnosprawnych poetów z Harbutowic oraz poezji ulubionych twórców Jana Pawła II – m.in. Czesława Miłosza czy Rainera Marii Rilkego – poinformowała dzisiaj dziennikarzy Agata Niebudek-Śmiech, rzeczniczka prasowa Starostwa Kieleckiego.
W koncercie wystąpi także Zespół Integracyjny Stowarzyszenia "Kolonia" w Harbutowicach, chór „Chorał” z Rakowa, wokalistki z chóru „Cantata” pod dyrekcją Edyty Bobryk. Towarzyszyć im będą muzycy – Michał Półtorak (skrzypce), Janusz Witko (saksofon), Andrzej Nowak (instrumenty klawiszowe) oraz Adam Szymkiewicz (gitara basowa). Koordynatorem projektu jest Marzena Michałowska-Kowalik.
Organizatorem koncertu jest Starostwo Powiatowe w Kielcach. – Pierwszy koncert papieski zorganizowaliśmy rok temu w przededniu beatyfikacji Jana Pawła II. Wracamy do tej pięknej idei, by wspólnie przeżyć rocznicę tego wielkiego wydarzenia – skomentował starosta kielecki Zdzisław Wrzałka.
Krakowski artysta podkreślił to, że na Świętym Krzyżu chciałby po raz pierwszy wykonać utwór do znanego wiersza Jana Twardowskiego „Spieszmy się kochać ludzi. – Mam nadzieję, że zabrzmi on jak pieśń o życiu – zapowiedział inicjator koncertu.
Piotr „Kuba” Kubowicz – kompozytor, krakowski bard związany jest z „Piwnicą pod Baranami”. Jest on absolwentem Akademii Muzycznej Wydziału Wokalno – Aktorskiego w Gdańsku. Jest także laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antoniego Dworaka w Karlovych Varach. Był solistą Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Wiedeńskiej Opery Kameralnej.
Sanktuarium świętokrzyskie prowadzą ojcowie oblaci Maryi Niepokalanej. Jest ono najstarsze w Polsce i znajduje się w Górach Świętokrzyskich. Według tradycji benedyktyńskiej, powtórzonej przez Jana Długosza, pierwszy kościół (rotundę) wzniosła tam Dąbrówka, natomiast opactwo benedyktyńskie miał założyć Bolesław Chrobry w 1006 r. Z kolei relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego, według legendy, podarował klasztorowi w XII w. św. Emeryk, syn św. Stefana I, króla węgierskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.