Święty Krzyż: pielgrzymi modlili się w intencji ofiar zbrodni katyńskiej
22 kwietnia 2012 | 20:25 | apis Ⓒ Ⓟ
W intencji pomordowanych Polaków, którzy spoczywają w grobach Katynia, Charkowa, Miednoje i innych miejscach kaźni modlili się 22 kwietnia wierni i pielgrzymi podczas Eucharystii sprawowanej w kościele pw. Świętej Trójcy w świętokrzyskim klasztorze oraz przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej.
Uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające 72. rocznicę zbrodni katyńskiej rozpoczęła uroczysta Eucharystia, której przewodniczył superior o. Zygfryd Wiecha OMI.
W homilii o. Janusz Napierała OMI podkreślił, że nasze korzenie narodowe związane są tymi, którzy zginęli w Katyniu, Charkowie czy Miednoje – „na nieludzkiej ziemi”.
– Dlatego też ci, którzy chcieli wyciąć to „drzewo” rosnące między Bugiem a Odrą, zaczęli od korzeni, od historii. Nie przypadkiem nasi ojcowie wypracowali znane nam hasło: „Bóg, Honor, Ojczyzna” i to w takiej kolejności. Jeśli dla człowieka Bóg jest na pierwszym miejscu, na Nim i z Nim buduje swe życie, to musi być jednocześnie człowiekiem zasad, honoru i odpowiedzialności. Taki człowiek nigdy nie będzie obojętny na dobro wspólnoty, narodu, w którym żyje – podkreślił zakonnik.
Po Mszy św. uczestnicy modlili się za poległych na wschodzie przy pomniku Trzech Krzyży u podnóża Świętego Krzyża w Hucie Szklanej. Przewodniczył im superior o. Zygfryd Wiecha OMI.
Senator Beata Gosiewska cytując swojego zmarłego męża śp. Przemysława Gosiewskiego napominała, abyśmy pamiętali o tych, którzy zginęli za naszą Ojczyznę, stawiając im pomniki, które będą przypomnieniem o ich bohaterstwie i ofierze, jaką złożyli ze swego życia.
– Szczególnie dla młodego pokolenia Polaków te pomniki powinny być lekcją historii i pamięci o tych, którzy zginęli niewinnie przelewając krew na nieludzkiej ziemi – mówiła senator Gosiewska.
Na zakończenie modlitwy odśpiewano „Boże coś Polskę”, prosząc o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny.
Na uroczystości patriotyczno – religijne przybyli m.in. przedstawiciele parlamentu, władz województwa świętokrzyskiego, powiatu kieleckiego, gmin świętokrzyskich oraz Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska” i Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Liturgię uświetnił chór „Echo” z Bielin.
Pomnik Trzech Krzyży Katyńskich „Golgota Wschodu” w Hucie Szklanej wybudowano 13 lat temu z inicjatywy ks. Zdzisława Peszkowskiego, kapelana Rodzin Katyńskich.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. aż do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.