Święty Krzyż: podczas jarmarku kwestowano na odbudowę klasztornej wieży
29 maja 2011 | 20:57 | apis Ⓒ Ⓟ
Podczas VI Jarmarku Świętokrzyskiego, który odbył się 29 maja zbierano pieniądze na odbudowę klasztornej wieży, którą w 1914 roku zniszczyli Austriacy uciekający ze Świętego Krzyża. Doroczna impreza odbywała się pod hasłem „Z tradycją przez wieki. Chrobacja – legendarny początek Polski”. Na stoiskach prezentowane były m.in.: artykuły rzemiosła artystycznego, biała broń, średniowieczne ozdoby, miody i zioła.
Imprezę jarmarkową rozpoczęła Msza św. polowa przy ołtarzu specjalnie wybudowanym na dziedzińcu klasztornym, której przewodniczył o. Zygfryd Wiecha OMI, przełożony świętokrzyskiego klasztoru.
W homilii o. Robert Skup OMI, mistrz nowicjuszy przypomniał prawdę, że człowiek powołany jest by współtworzyć świat wykorzystując dary, które otrzymał.
– Każda twórczość służy rozwojowi ludzkości, kraju, regionu. Nasz świętokrzyski jarmark to dzień wdzięczności za dary, które mamy tu na świętokrzyskiej ziemi, które nas charakteryzują, są nasze, wyjątkowe i niepowtarzalne. I dziś chcemy się tym wszystkim dzielić. Bogu dziękujmy za wszelkie dary jakimi nas obdarowuje – mówił o. Skup OMI
Po Mszy Świętej rozpoczęły się występy poszczególnych zespołów artystycznych zaproszonych przez organizatorów. Kulminacyjny moment nadszedł, gdy na scenie pojawili się artyści z "Piwnicy pod Baranami" z programem przygotowanym specjalnie na jarmark.
Na scenie zaprezentowali się twórcy związani z regionem świętokrzyskim , m.in.: Kielecki Teatr Tańca, Teatr pod Lnianym Niebem, Chór Towarzystwa Przyjaciół Bielin „Sabbaton”, zespoły – „Echo Łysicy”, „Makoszyńskie Przepióreczki”, „Śpiwoki Świętokrzyskie”, „Świętokrzyskie Diabliki”, „Akapit” z Chęcin, grupa teatralna „Szok” oraz akordeonista Krzysztof Korban.
W trakcie imprezy oblaci prowadzili zbiórkę pieniędzy na odbudowę kościelnej wieży. Ma ona zostać odtworzona na podstawie archiwalnych obrazów z końca XIX wieku. Choć starania w tej sprawie sięgają już od lat 70. ubiegłego stulecia, to akcja na dobre rozpoczęła się dwa lata temu z inicjatywy Radia Kielce. Zebrano w tym czasie ponad 130 tys. zł. Pieniądze przeznaczone zostały na przygotowanie planów budowlanych. Koszt odbudowy wieży szacuje się na około 5 milionów złotych.
Jak poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI, rzecznik świętokrzyskich oblatów, w najbliższych dniach zostanie podane do publicznej wiadomości ile udało się zebrać pieniędzy podczas jarmarku, na wsparcie tego dzieła.
Organizatorami tegorocznego jarmarku byli: Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, Urząd Miasta Kielce, Starostwo Powiatowe w Kielcach, Urzędy Gmin w Nowej Słupi i Bielinach oraz Świętokrzyski Park Narodowy.
Sanktuarium świętokrzyskie prowadzą ojcowie oblaci Maryi Niepokalanej. Jest ono najstarsze w Polsce i znajduje się w Górach Świętokrzyskich niemal na szczycie góry, zwanej Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem (595 m). Do czasu obrony Jasnej Góry przed Szwedami było to główne miejsce pielgrzymkowe w Polsce.
Według tradycji benedyktyńskiej, powtórzonej przez Jana Długosza, pierwszy kościół (rotundę) wzniosła tam Dąbrówka, natomiast opactwo benedyktyńskie miał założyć Bolesław Chrobry w 1006 r. Z kolei relikwiarz z cząstkami Drzewa Krzyża Świętego, według legendy, podarował klasztorowi w XII w. św. Emeryk, syn św. Stefana I, króla węgierskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.