Drukuj Powrót do artykułu

Święty Krzyż: ponad 3 tys. zł zebrano na budowę kaplicy w białoruskiej wiosce

08.01.2018 , apis, Święty Krzyż, 08-01-2018 Ⓒ ℗

Ponad 3 tys. zł zebrano na budowę kaplicy św. Michała Archanioła w białoruskiej wsi Wialikija Lażni koło Szumilina, w ostatnich dniach okresu liturgicznego Narodzenia Pańskiego na Świętym Krzyżu.

W Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego modlono się w intencji misji i misjonarzy. Z wiernymi i pielgrzymami spotykał się o. Pavel Lemekh OMI, pochodzący z Białorusi.

Zakonnik, zachęcając do przekazywania datków pieniężnych, informował jednocześnie, że zasilą one budżet potrzebny na budowę kaplicy w kołchozowej wsi Wialikija Lażni pogrążonej w biedzie, alkoholizmie i bałwochwalstwie.

– Budowana kaplica ma stać się znakiem wielkiej nadziei, a w przyszłości sprawowana w niej Eucharystia i obecność Chrystusa pod postacią chleba będzie znakiem, że Jezus przyszedł na tę ziemie, aby wyrwać człowieka z nędzy grzechu i ukazać drogę do kochającego Ojca, którego miłość przywraca nadzieję na szczęśliwą przyszłość – podkreślił zakonnik.

O. Pavel Lemekh OMI, nawiązując do bogatej i zarazem tragicznej historii chrześcijan na terenach dzisiejszej Białorusi, zwracał uwagę na to, że od 1989 r. Kościół katolicki nieustannie się odradza. W 1991 roku św. Jan Paweł II ustanowił granice nowych diecezji i ustanowił dla nich biskupów. Obecnie Kościół na Białorusi składa się z 4 diecezji z około 600 parafiami, które skupiają około 1,5 mln katolików.

Zakonnik przekazał informację, że współbracia – oblaci pracujący m.in. na Białorusi obecnie posiadają tam trzy placówki: w Sylwanowcach koło Grodna, w Mińsku oraz na wschodzie Białorusi w Szumilinie niedaleko rosyjskiej granicy.

W Mińsku zakładają parafię i zaczynają budować kościół. W Szumilinie prowadzą duszpasterstwo katolików, a na terenie całego powiatu razem z Siostrami Miłosierdzia służą ubogim, w szczególności dzieciom, i młodzieży z rodzin dotkniętych chorobą alkoholową i biedą. Budują również tam sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej pracują na Białorusi od 1938 r. Przed II wojną posiadali tam dwie placówki w archidiecezji wileńskiej i diecezji pińskiej. Po wojnie pozostał tylko jeden oblat o. Wojciech Nowaczyk OMI, który pracował m.in. w Waszkiewiczach i Nowogródku. Po upadku ZSRR oblaci powrócili na Białoruś w 1992 r.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie zainicjował tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.