Święty Krzyż: rozpoczyna się wielodniowy odpust
10 września 2018 | 11:28 | apis / pz | Święty Krzyż Ⓒ Ⓟ
Kilka tysięcy pielgrzymów uczestniczyło w rozpoczęciu wielodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, który trwać będzie do 16 września na Świętym Krzyżu. Abp Wacław Depo wskazywał, że trzeba mieć odwagę, aby patrzeć na Chrystusa i nie odwracać wzroku od własnego krzyża.
Wśród wiernych, którzy przybyli na uroczystości odpustowe w sposób szczególny została podkreślona obecność pielgrzymów, którzy przybyli pieszo na uroczystą Eucharystię, wyruszając wraz z kapłanami w nocy czy też w godzinach porannych z okolicznych miejscowości.
Eucharystii inaugurującej odpust na błoniach świętokrzyskich przewodniczył i metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który w swej homilii zwrócił uwagę, że odpowiedzią na bunt człowieka jest miłość Boga.
– Czy można to zrozumieć? Ta tajemnica ma swoje rozjaśnienie w Ewangelii, którą przed chwilą usłyszeliśmy: Tak Bóg umiłował świat, że Syna Swego Jednorodzonego dał, aby człowiek nie zginął, ale miał życie i to życie wieczne. Podwyższenie Syna Bożego na krzyżu, by świat nie został skazany na zagładę, unicestwienie. Świat przez Chrystusa jest zbawiony a w nim każdy człowiek, każdy z nas jest zbawiony – podkreślał kaznodzieja.
Arcybiskup przypomniał wiernym o odwadze pójścia za Chrystusem i przyjęcia swojego krzyża, bo Chrystus powiedział do nas bardzo wyraźnie: kto idzie za Mną a nie bierze swojego krzyża nie jest moim uczniem, nie jest mnie godzien.
– Trzeba mieć odwagę przyjąć własny krzyż, krzyż naszych bliskich dotkniętych cierpieniem, niepokojem serca a nawet stratę najbliższych, krzyż ciężarów i cierpień fizycznych i duchowych. Podprowadza nas pod krzyż, ta która przewodzi nam w wierze od 1052 lat na ziemi polskiej, od tajemnicy chrztu – Maryja – Matka Odkupiciela. Mogła uciec spod krzyża. Stojąc na Golgocie była Matką wzgardzonego, odrzuconego i ukrzyżowanego Syna. Ale Ona uwierzyła wbrew faktom. Ten wywyższony na krzyżu Syn jest Jej Synem w ludzkiej naturze, ale jest synem Ojca, który wypełnia wolę Ojca dla zbawienia ludzi. Trzeba nam prosić o te światłe oczy serca, żeby nie zwątpić w Boży plan zbawienia wobec ludzi i wobec każdego z nas – wskazywał metropolita.
W uroczystościach odpustowych wziął udział także ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W imieniu prezydenta podziękował i pozdrowił zebranych wiernych oraz przekazał dla sanktuarium kopię Świętego Oblicza z Manopello. Otrzymana pamiątka została umieszczona w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
Liturgia została uświetniona obecnością Reprezentacyjnego Zespoły Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy. Po jej zakończeniu odbył się godzinny koncert pieśni religijno – patriotycznej. Można było podziwiać papamobile – zrekonstruowany samochód przez pana Marka Adamczaka z Kielc, którym 1979 roku św. Jan Paweł II podróżował po Polsce podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski.
Na uroczystościach obecni byli w strojach ludowych przedstawiciele z gminy Nowa Słupia oraz Bieliny: Chełmowianki, Koło Małych Gosposi oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Huty Podłysicy, także posłowie i senatorowie ziemi świętokrzyskiej, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz służb mundurowych.
Inicjatorem tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.