Święty Krzyż: tygodniowy odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego
11 września 2014 | 09:49 | apis Ⓒ Ⓟ
Od 14 do 21 września w świętokrzyskim sanktuarium obchodzony będzie tradycyjnie odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego. W jego ramach, pielgrzymować będą do relikwii Drzewa Krzyża Świętego m.in. kapłani, parlamentarzyści, samorządowcy, chorzy, rolnicy oraz rodziny.
W niedzielę 14 września pielgrzymować będą do relikwii Drzewa Krzyża Świętego parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych. Eucharystii odpustowej przewodniczyć będzie bp Kazimierz Ryczan.
Na poniedziałek i wtorek zaproszeni są pielgrzymi indywidualni na Msze św. o godz. 12 i 17. W środę we wspólnej modlitwie uczestniczyć będą małżonkowie oczekujący potomstwa i rodzice z małymi dziećmi.
W czwartek pielgrzymować będą kapłani z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej. Będzie to dzień modlitwy o uświęcenie prezbiterów. Na piątek oblaci zaprosili do wspólnej modlitwy młodzież.
W sobotę 20 września pielgrzymować będą rolnicy, ogrodnicy i sadownicy. Tego dnia sumie odpustowej będzie przewodniczył i wygłosi homilię bp Jacek Pyl OMI z Ukrainy.
Odpust zakończy się 21 września. Będzie to w świętokrzyskim sanktuarium dzień modlitw w intencji ludzi starszych i chorych. Udzielany będzie także sakrament namaszczenia chorych na wszystkich sprawowanych Mszach św.
Przez cały tydzień trwania uroczystości odpustowych wjazd na Święty Krzyż będzie wolny. Pielgrzymi swoimi środkami lokomocji będą mogli wjechać na górę, by uczestniczyć w zaplanowanych nabożeństwach.
Odpustowi towarzyszyć będzie wystawa rękopisu Kazań Świętokrzyskich z pierwszej połowy XIV w., zorganizowana w zakrystii bazyliki.
Inicjatorem tygodniowego odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego i pielgrzymki osób konsekrowanych był w 2006 r. bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.