Święty Krzyż: 2 tys. uczestników pielgrzymki lubelskiej nawiedziło sanktuarium świętokrzyskie
08 sierpnia 2016 | 20:24 | apis Ⓒ Ⓟ
Blisko 2 tys. uczestników 38. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę nawiedziło 8 sierpnia świętokrzyskie sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Józef Wróbel.
Zdaniem biskupa, droga, jaką pokonują pątnicy, nie jest łatwa. Samo wejście na Święty Krzyż wiąże się z niemałym wysiłkiem.
– Był to wybór, który – mimo że kosztował wiele trudu – przynosi jednak radość – podkreślił bp Wróbel w słowie do pielgrzymów.
Biskup zaznaczył, że tak jest w życiu, iż niekiedy bywa ono trudne, ponieważ ludzie idą przez nie, wspinają się, nie rozumiejąc przy tym swojego krzyża.
– Gdy pojawiają się wątpliwości, zniechęcenie, nie sposób pamiętać, że przecież Bóg patrzy na człowieka z perspektywy swego cierpiącego Syna. A to właśnie w tym Jego spojrzeniu możemy odnaleźć radosne zapewnienie, że Bóg jest naprawdę blisko, że jest obecny w cierpiących – mówił bp Wróbel.
O. Michał Tomczak OMI w imieniu oblatów – kustoszy sanktuarium zachęcał pątników do nawiedzenia bazyliki i przejścia przez Bramę Miłosierdzia w celu uzyskania odpustu, który daje nam Kościół w Roku Świętym Miłosierdzia.
– Pięknym akcentem tej pielgrzymki jest okazja do oddania czci relikwiom Drzewa Krzyża Świętego – zachęcał o. Michał Tomczyk OMI.
Dla wielu pielgrzymów najstarsze polskie sanktuarium było jedyne w swoim rodzaju nie tylko ze względu na przechowywane w nim relikwie. Niektórzy wiązali ze Świętym Krzyżem wyjątkowe wspomnienia.
Na Mszy św. były obecne pary, które przed laty właśnie tutaj zawarły związek małżeński. Również i tym razem szczególną uwagę poświęcono małżonkom. Po kazaniu odnowili oni przysięgę małżeńską.
Bp Józef Wróbel zachęcił pary małżeńskie do dziękczynienia za dar wspólnego życia, w którym niewątpliwie napotkać można wiele trudności, ale które obfituje zarazem w chwile radosne.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.