Drukuj Powrót do artykułu

Święty Krzyż: V Kongres Afrykanistów Polskich

23 kwietnia 2018 | 18:52 | apis | Święty Krzyż Ⓒ Ⓟ

Blisko 130 naukowców z całej Polski bierze udział w V Kongresie Afrykanistów Polskich, który rozpoczął się 23 kwietnia w Jodłowym Dworze w Hucie Szklanej, u podnóża Świętego Krzyża. Naukowym konferencjom zorganizowanym w świętokrzyskim sanktuarium towarzyszyć będą m.in. festiwal filmowy AfryKamera w Kielcach oraz koncert muzyki afrykańskiej w bazylice mniejszej.

W odbywających się po raz pierwszy w województwie świętokrzyskim debatach, konferencjach i dyskusjach panelowych uczestniczą przedstawiciele wielu obszarów badawczych Afryki, m.in. historii, politologii, stosunków międzynarodowych, antropologii, językoznawstwa i kulturoznawstwa. Przygotowanych zostało blisko 100 referatów, które wygłoszone zostaną w pomieszczeniach świętokrzyskiego sanktuarium.

Poza udziałem w konferencjach uczestnicy kongresu będą mieli okazję poznać Góry Świętokrzyskie i historię klasztoru na Świętym Krzyżu. Szczególnym wydarzeniem będzie koncert muzyki afrykańskiej, który rozpocznie się o godzinie 17.30 w bazylice mniejszej. Wystąpi muzyk z Gambii, który będzie grał na zachodnio-afrykańskim instrumencie, będącym rodzajem harfy o nazwie „Kora”.

W środę w Muzeum Dialogu Kultury w Kielcach w ramach festiwalu filmowego AfryKamera prezentującego dorobek kinematografii afrykańskiej będzie można obejrzeć filmy: „Wallay” i „Felicite” z 2017 r.

Misjonarzy Oblatów MN, którzy mają swoje placówki misyjne w połowie państw afrykańskich reprezentuje na kongresie ks. prof. Jarosław Różański OMI. Oblaci z Polski posługują m.in. w Kamerunie i na Madagaskarze.

V Kongres Afrykanistów Polskich jest finansowany w ramach programu Kultura-Interwencje, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.

Święty Krzyż jest to najstarsze polskie sanktuarium. Sprowadzenie benedyktynów zainicjował Bolesław Chrobry w 1006 r. Opiekę nad Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.