Święty Krzyż: warsztaty malarskie w klasztorze
15 grudnia 2009 | 17:22 | apis Ⓒ Ⓟ
Studenci z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przez dwa dni brali udział w zimowych warsztatach malarskich w świętokrzyskim klasztorze. Jego pokłosiem będzie wystawa, której wernisaż ma się odbyć 25 stycznia w Domu Środowisk Twórczych w Kielcach.
W trwających na Świętym Krzyżu od 14 grudnia br. warsztatach studenci przez dwa dni szkicowali wnętrza klasztoru. Szczególnie interesowało ich m.in. sklepienie kaplicy Oleśnickich i kościoła Trójcy Świętej.
Jak poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI, odpowiedzialny za kontakty z mediami, młodych artystów odstraszyła trochę mroźna aura, jaka panuje na Świętym Krzyżu, skoncentrowali się więc na szkicowaniu klasztoru od wewnątrz.
– Młodzi ludzie mieli okazję wejść nawet za furtę klasztorną i przebywać w części klauzurowej, tam gdzie nie mogą przebywać pielgrzymi – poinformował o. Malajka OMI.
Na przełomie września i października tego roku odbył się pierwszy plener malarski. Ideą obu warsztatów było doskonalenie artystycznego warsztatu w połączeniu z duchowością miejsca, którą emanuje świętokrzyski klasztor.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem – 595 m n.p.m. Miejsce położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.
Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. aż do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu oraz później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.