Święty Krzyż: wewnątrz bazyliki dworek szlachecki, na zewnątrz – żywa stajenka
24 grudnia 2017 | 12:03 | apis | Sandomierz Ⓒ Ⓟ
W bazylice na Świętym Krzyżu – najstarszym polskim sanktuarium – staraniem ojców oblatów wybudowana została dużych rozmiarów szopka wykonana na wzór dworku szlacheckiego. Przy wejściu do świątyni wykonana została żywa stajenka, do której mieszkańcy parafii świętokrzyskich wypożyczyli żywe zwierzęta domowe.
Tegoroczna szopka wewnątrz bazyliki już po raz piętnasty została zaprojektowana i wykonana przez pracowników Kieleckiego Centrum Kultury. Tym razem jest to dużych rozmiarów dworek szlachecki, z wyeksponowanymi elementami ludowymi, m.in. gwiazdą, turoniem i ozdobnymi sańmi.
W sposób efektowny oświetlone zostało wnętrze dworku wraz ze znajdującymi się tam figurkami Maryi i Józefa przedstawicieli ludów Bliskiego Wschodu także ptactwa, bobrów, borsuków, dzików, sarenek.
Bazylika mniejsza i klasztor zostały przystrojone kilkunastoma 10 – metrowymi jodłami, podarowanymi przez Nadleśnictwo Łagów, na których zawisły bombki, wykonane przez artystkę ludową Lucynę Gozdek ze Staszowa.
Na zewnątrz, dzięki wielkiemu zaangażowaniu Jana Bzymka z Dębniaka i firmy Mirosława Nowocienia z Jeleniowa pielgrzymi mogą oglądać w specjalnie zbudowanej szopie: osiołka, kucyka, owieczki, kózkę, gołębie, ptactwo domowe – kury, gęsi, kaczki oraz ptactwo ozdobne, które zostały wypożyczone przez wiernych z parafii, znajdujących się wokół Świętego Krzyża.
Uroczystą Eucharystię pasterską o północy poprzedzą o godzinie 23.00 Jasełka przygotowane przez oblackich nowicjuszy oraz „Świąteczny Recital Muzyczny” w wykonaniu muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej. Przewodniczyć jej będzie i wygłosi homilię o. dr Marian Puchała OMI, wikariusz prowincjalny ds. misji.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie zainicjował tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.