Drukuj Powrót do artykułu

Sydney w Warszawie

20 lipca 2008 | 14:17 | im, tk // maz Ⓒ Ⓟ

O świcie 20 lipca zakończyła się Msza św. z udziałem kilku tysięcy osób, które uczestniczyły w „Sydney w Warszawie”.

Eucharystia sprawowana była równolegle z liturgią, której przewodniczył papież Benedykt XVI w Australii. Młodzież w Polsce dzięki telebimowi usłyszała homilię Ojca Świętego, a po Mszy św. odmówiła Anioł Pański w łączności z rówieśnikami zgromadzonymi na Światowych Dniach Młodzieży w Sydney.
Eucharystii na Skwerze Cubryny nad Wisłą, która rozpoczęła się po godz. 2 w nocy, przewodniczył abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Mszę św. koncelebrowali Prymas Polski kard. Józef Glemp i abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej oraz kilkudziesięciu kapłanów.

Nad Wisłą zgromadzili się młodzi, którzy nie mogli pojechać na spotkanie z papieżem Benedyktem XVI, ale także warszawiacy, którzy przybyli specjalnie na liturgię. Oprócz młodych osób, byli też reprezentanci starszego pokolenia, niektórzy w przeszłości brali udział w Światowych Dniach Młodzieży z Janem Pawłem II. Przybyły też siostry zakonne i zakonnicy a także osoby niepełnosprawne, w tym głusi, którym teksty piosenek i przemówień tłumaczył na język migowy ksiądz.

Na początku Mszy św. abp Nycz podkreślił, że jest ona sprawowana w łączności z papieżem Benedyktem XVI, który na drugiej półkuli sprawował Mszę św. dla młodych z całego świata. Metropolita warszawski prosił o modlitwę, za Kościół, świat, młode pokolenie, młodzież polską oraz obecnych na liturgii.

Młodzież w skupieniu wysłuchała tłumaczonego symultanicznie kazania papieża Benedykta XVI, okazując swoje poparcie dla jego słów oklaskami.

Msza św. sprawowana była w intencjach, które można było zgłaszać w ciągu dnia w namiocie adoracji Najświętszego Sakramentu a także w intencji zgromadzonych.

Eucharystia zakończyła się tuż przed 4 nad ranem, gdy nad stolicą wschodziło już słońce. Nawiązując do tego abp Nycz powiedział, że obecni modlą się na wzór pierwszych chrześcijan i życzył wszystkim takiej właśnie gorliwości.

Po Liturgii młodzi obejrzeli na telebimie transmisję dalszej części uroczystości w Australii i odmówili ze swoimi rówieśnikami w Sydney modlitwę „Anioł Pański”. Po modlitwie rozpoczął się koncert zespołu „Maleo Reggae Rockers” dla najwytrwalszych.

Spotkanie „Sydney w Warszawie” nad Wisłą trwało od sobotniego rana. Na scenie odbywały się koncerty muzyki chrześcijańskiej, a wzdłuż nabrzeża ustawiono namioty poszczególnych ruchów katolickich, m.in. Chemin Neuf, Drogi Neokatechumenalnej, Wody życia i Wspólnoty Emmnanuel. Na młodzież czekały m.in. stoiska z gorącymi posiłkami, kawą i ciastkami.

Wielką popularnością cieszyła się polowa księgarnia, w której obok książek i płyt kupić można było różne gadżety związane z ze spotkaniem m.in. koszulki z logo spotkania „Sydney w Warszawie”. W polowej kaplicy trwała nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu. Wiele osób korzystało z sakramentu spowiedzi – za konfesjonał służyły dwa ustawione obok siebie krzesła.

Późnym wieczorem swoimi świadectwami ze spotkań Światowych Dni Młodzieży z Janem Pawłem II podzielił się publicysta Paweł Zuchniewicz oraz s. Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty Chleb Życia. Świadectwem o roli Ducha św. w ich życiu dzielili się Maria i Paweł Kowalczykowie oraz abp Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski mówił o tym, że Duch św. działa w naszym życiu poprzez znaki, które należy odczytać. Przywoływał też słowa Jana Pawła II o roli Ducha św. w życiu chrześcijanina.

Spotkanie „Sydney w Warszawie” zorganizowali archidiecezja warszawska, wspólnota „Emmanuel”, współorganizatorami byli diecezja warszawsko-praska i ordynariat polowy Wojska Polskiego.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Sydney w Warszawie

19 lipca 2008 | 14:00 | lk // maz Ⓒ Ⓟ

Msze św., spotkania z artystami, ludźmi mediów i duszpasterzami, warsztaty ewangelizacyjne, spektakle i koncerty to niektóre z atrakcji „Sydney w Warszawie”

Do Sydney na XXIII Światowe Dni Młodzieży pojechało z Polski ponad 2 tys. młodych ludzi. Dla tych, którzy z różnych względów nie mogli się udać do Australii organizowane są Dni Młodzieży w łączności z uczestnikami ŚDM. W całym kraju odbywać się one będą pod hasłem „Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i staniecie się moimi świadkami” (Dz 1, 8). Towarzyszy ono także młodzieży zgromadzonej w Sydney.

Warszawa

Transmisje satelitarne z Sydney, spotkania z artystami i ludźmi mediów, rozmowa młodzieży z abp. Kazimierzem Nyczem, koncerty muzyki gospel oraz wspólne modlitwy i Msza św. „symultaniczna” łącząca Polskę i Australię – to tylko niektóre punkty z aż 18 godzin programu „Sydney w Warszawie”.

Już w piątek 18 lipca na terenie całej stolicy odbywała się ewangelizacja. Oprócz uczestników przygotowania włączyli się w nią młodzi m.in. z Odnowy w Duchu Świętym i wspólnoty „Woda Życia”.

Organizatorzy „Sydney w Warszawie” chcą, by czas spędzony w stolicy był dla jego uczestników wyjątkowy. Spodziewają się kilku tysięcy młodych ludzi z Polski i innych krajów, którzy z różnych przyczyn – głównie finansowych – nie będą mogli udać się do Australii. Dlatego przygotowali aż 18 godzin programu. Wszystkie imprezy „Sydney w Warszawie” odbywa się na Skwerze Cubryny przy Moście Świętokrzyskim – na tyłach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, nad tunelem, który ciągnie się wzdłuż Wisły. Wstęp na spotkanie jest wolny – przyjść może każdy.

W trakcie spotkania nastąpią dwa połączenia satelitarne na żywo z Sydney. Pierwsze w sobotę 19 lipca o godz. 12 będzie transmisją czuwania wieczornego (czasu australijskiego) z Benedyktem XVI. Podczas czuwania młodzi odnowią przyrzeczenia chrzcielne.

Drugie rozpocznie się o godz. 1 w nocy z soboty na niedzielę. Około godz. 2 rozpocznie się Msza św. „symultaniczna”, łącząca Warszawę i stolicę Australii – celebrowana przez abp. Kazimierza Nycza z homilią Benedykta XVI z Sydney. Po zakończeniu Mszy dzięki łączom satelitarnym papież pobłogosławi młodych w Warszawie i poprowadzi modlitwę Anioł Pański.

Te dwa najważniejsze punkty „Sydney w Warszawie” uzupełni szereg innych ciekawych punktów imprezy przygotowanej dla młodzieży.

O godz. 15 rozpocznie się Festiwal Młodych – odbywać się będą rozmaite warsztaty teatralne, muzyczne i misyjne, dyskusje, przedstawienia i happeningi oraz spotkania z zaproszonymi gośćmi. O godz. 17.15 konferencję duchową związaną z tematem głównym Światowych Dni Młodzieży wygłosi ks. Roman Trzciński, warszawski duszpasterz akademicki. Wieczorem odbędą się ponadto spotkania młodzieży w mniejszych grupach, w których młodzi będą m.in. poznawać swoich rówieśników z różnych stron Polski i innych krajów Europy.

Od godz. 20.30 trwać będzie „Wieczór z Duchem”. W jego ramach odbędzie się m.in. spotkanie z abp. Kazimierzem Nyczem, koncert muzyki gospel, spotkanie z artystami i ludźmi mediów oraz wspólne modlitwy. Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia będzie Msza św. celebrowana przez abp. Nycza z homilią Benedykta XVI. O godz. 4.30 nad ranem rozpocznie się koncert Maleo Reggae Rockers.

Z apelem o udział w „Sydney w Warszawie” zwrócił się do młodych ludzi z diecezji opolskiej jej ordynariusz abp Alfons Nossol. W specjalnym liście do młodzieży abp Nossol poinformował, że z Opola do Sydney, ze względu na wysokie koszty podróży udało się jedynie ok. 30 osób. „Dlatego mając na uwadze sugestie naszych diecezjalnych i dekanalnych duszpasterzy młodzieży, gorąco Was zachęcam do udziału w dniach 19-20 lipca br. w spotkaniu „SYDNEY 2008” w Warszawie, które organizuje Archidiecezja Warszawska dla młodzieży z całej Polski” – dodał. „Ufam, że będzie to błogosławiony czas umocnienia wiary, budzenia zapału apostolskiego i owocnego przeżycia Eucharystii celebrowanej w jedności z Ojcem Świętym Benedyktem XVI za pośrednictwem łącz satelitarnych” – napisał hierarcha.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

„Sydney w Warszawie”

12 maja 2008 | 17:05 | lk//po Ⓒ Ⓟ

Transmisje satelitarne z Sydney, spotkania z artystami i ludźmi mediów, rozmowa młodzieży z abp. Kazimierzem Nyczem, koncerty muzyki gospel oraz wspólne modlitwy i Msza św. „symultaniczna” łącząca Polskę i Australię – to niektóre punkty programu „Sydney w Warszawie”.

To cykl imprez przygotowanych na 19 i 20 lipca w stolicy Polski dla tych młodych, którzy nie mogą wziąć udziału w Światowych Dniach Młodzieży. Tegoroczne ŚDM będą odbywać się między 15-20 lipca w Sydney.

Hasłem spotkania są słowa „Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i staniecie się moimi świadkami” (Dz 1, 8). To motto przyświecać będzie również „Sydney w Warszawie”.

„W drodze na Światowy Dzień Młodzieży 2008 rozważać będziemy prawdę o Duchu mocy i świadectwa, który daje nam odwagę, by żyć Ewangelią oraz żarliwość w jej głoszeniu. Jest więc czymś zasadniczym, by każdy z was młodych, w swojej wspólnocie i ze swoimi wychowawcami, mógł rozważyć prawdę o tym głównym Bohaterze historii zbawienia, którym jest Duch Święty, czyli Duch Jezusa” – podkreślił Benedykt XVI w orędziu na Światowe Dni Młodzieży w Sydney.

Dzień przed „Sydney w Warszawie” w piątek 18 lipca na terenie całej stolicy odbywać się będzie ewangelizacja. Oprócz uczestników przygotowania włączą się w nią młodzi m.in. z Odnowy w Duchu Świętym i wspólnoty „Woda Życia”.

Organizatorzy „Sydney w Warszawie” chcą, by czas spędzony w stolicy był dla jego uczestników wyjątkowy. Spodziewają się kilku tysięcy młodych ludzi z Polski i innych krajów, którzy z różnych przyczyn – głownie finansowych – nie będą mogli udać się do Australii. Dlatego przygotowali aż 18 godzin programu. Wszystkie imprezy „Sydney w Warszawie” odbywać się będą na Skwerze Cubryny przy Moście Świętokrzyskim – na tyłach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, nad tunelem, który ciągnie się wzdłuż Wisły. Wstęp na spotkanie jest wolny – przyjść może każdy.

W trakcie spotkania nastąpią dwa połączenia satelitarne na żywo z Sydney. Pierwsze w sobotę 19 lipca o godz. 12 będzie transmisją czuwania wieczornego (czasu australijskiego) z Benedyktem XVI. Podczas czuwania młodzi odnowią przyrzeczenia chrzcielne.

Drugie rozpocznie się o godz. 1 w nocy z soboty na niedzielę. Około godz. 2 rozpocznie się Msza św. „symultaniczna”, łącząca Warszawę i stolicę Australii – celebrowana przez abp. Kazimierza Nycza z homilią Benedykta XVI z Sydney. Po zakończeniu Mszy dzięki łączom satelitarnym papież pobłogosławi młodych w Warszawie i poprowadzi modlitwę Anioł Pański.

Te dwa najważniejsze punkty „Sydney w Warszawie” uzupełni szereg innych ciekawych punktów imprezy przygotowanej dla młodzieży. Rozpocznie się ona ok. godz. 11 wspólnym śpiewem i modlitwami oraz wprowadzeniem w ideę Światowych Dni Młodzieży i imprez im towarzyszącym.

O godz. 15 rozpocznie się Festiwal Młodych – odbywać się będą rozmaite warsztaty teatralne, muzyczne i misyjne, dyskusje, przedstawienia i happeningi oraz spotkania z zaproszonymi gośćmi.

O godz. 17.15 konferencję duchową związaną z tematem głównym Światowych Dni Młodzieży wygłosi ks. Roman Trzciński, warszawski duszpasterz akademicki. Wieczorem odbędą się ponadto spotkania młodzieży w mniejszych grupach, w których młodzi będą m.in. poznawać swoich rówieśników z różnych stron Polski i innych krajów Europy.

Od godz. 20.30 trwać będzie „Wieczór z Duchem”. W jego ramach odbędzie się m.in. spotkanie z abp. Kazimierzem Nyczem, koncert muzyki gospel, spotkanie z artystami i ludźmi mediów oraz wspólne modlitwy. Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia będzie Msza św. celebrowana przez abp. Nycza z homilią Benedykta XVI. O godz. 4.30 nad ranem rozpocznie się koncert Maleo Reggae Rockers.

Pomysłodawcą i gospodarzem „Sydney w Warszawie” jest metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Organizację imprezy koordynuje Wspólnota Emmanuel, która już od wielu lat – począwszy od spotkania w Toronto – organizowała Światowe Dni Młodzieży w Wadowicach – w łączności z tymi, które odbywały się w różnych miejscach na świecie z udziałem Ojca Świętego. Dlatego abp Nycz zdecydował się powierzyć to zadanie właśnie tej wspólnocie.

„Zdaję sobie sprawę, że wielu młodych nie będzie mogło pojechać na spotkanie z Papieżem w Sydney. Dlatego jest wielkie zaproszenie, aby młodzież chciała uczestniczyć w tym warszawskim spotkaniu w łączności z Benedyktem XVI. Myślę, że będzie to z jednej strony wielkie przeżycie religijne i kościelne, a z drugiej wielka radość młodego pokolenia, która we wspólnocie będzie mogła się formować” – uważa abp Nycz i zachęca młodych do licznego uczestnictwa w warszawskim spotkaniu.

W tygodniu poprzedzającym „Sydney w Warszawie” odbędą się trzy kilkudniowe spotkania przygotowawcze, przygotowywane przez wspólnoty ewangelizacyjne. Organizatorem w Niepokalanowie jest Wspólnota Emmanuel, Festiwal Młodych w Wolborzu przygotowuje Wspólnota Chemin Neuf, natomiast spotkanie młodzieży CAMP w Żydowie organizuje Odnowa w Duchu Świętym.

„Spotkanie Młodych” w Niepokalanowie – największe z wszystkich trzech – to kontynuacja wadowickich „Spotkań Młodych” organizowanych już od 8 lat przez Wspólnotę Emmanuel. Organizatorzy zapewniają, że program został przygotowany tak, by każdego dnia pozwolić młodzieży coraz bardziej otwierać się na Ewangelię i moc Ducha Świętego. Oprócz codziennej modlitwy uwielbienia, Eucharystii i Adoracji Najświętszego Sakramentu w programie spotkania znajdą się nauczania i warsztaty o różnej tematyce, posiłki i spotkania w grupach oraz specjalnie przygotowane spotkania wieczorne.

Szczegółowe informacje o spotkaniach przygotowawczych do „Sydney w Warszawie” dostępne są na stronach wszystkich trzech wspólnot: www.spotkaniemlodych.pl, www.festiwalwolborz.pl, www.mlodzi.odnowa.org.

Więcej informacji o „Sydney w Warszawie” na stronach www.sydneywwarszawie.pl.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.