Symbole ŚDM pielgrzymują po archidiecezji poznańskiej
24 kwietnia 2014 | 14:08 | bt Ⓒ Ⓟ
Trwa peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) po archidiecezji poznańskiej. Rozpoczęła się w Wielki Poniedziałek, 14 kwietnia, w Poznaniu – w najstarszej na ziemiach polskich katedrze. Krzyż oraz Ikona Matki Bożej pozostaną w archidiecezji do 3 maja.
Symbole ŚDM młodzi Polacy otrzymali od Brazylijczyków w Niedzielę Palmową w Rzymie. Obecnie nawiedzają one parafie, duszpasterstwa akademickie, klasztory, szpitale, domy dziecka i więzienia na terenie archidiecezji poznańskiej. Modlitwa towarzysząca tej pielgrzymce stanowi duchowe przygotowanie do spotkania młodzieży z całego świata z papieżem Franciszkiem w Krakowie w 2016 r.
24 kwietnia, po nocnej adoracji w klasztorze sióstr klarysek w Pniewach, Krzyż Jubileuszowego Roku Odkupienia i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) przebywają w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu. Dzień wcześniej gościły w Międzychodzie i w sanktuarium św. matki Urszuli Ledóchowskiej w Pniewach. Tam, oprócz sióstr urszulanek, adorowała je m.in. młodzież z prowadzonego przez siostry Zespołu Szkół Gimnazjalnych, dzieci z przedszkola „Promyki Słoneczne” oraz uczniowie pniewskich szkół.
Jak powiedziała KAI s. Anna Mańczak, urszulanka szara, która uczestniczyła w polskiej delegacji obecnej przy przekazaniu symboli ŚDM, chce również wśród młodzieży w Pniewach wzbudzić entuzjazm, jakiego doświadczyła w Rzymie.
„Planujemy też włączyć się w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży prowadzone w archidiecezji i zaprosić do siebie młodzież w poprzedzającym je Tygodniu Misyjnym. Wybieramy się również do Krakowa i liczę, że z Pniew pojedzie tam spora grupa – mówi s. Anna Mańczak.
Symbole ŚDM, po opuszczeniu Poznania, do którego wrócą jeszcze na kilka dni 26 kwietnia, nawiedziły m.in. Oborniki Wlkp., Wronki, gdzie nie ominęły również tamtejszego więzienia, sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Lubaszu i Czarnków. W tym najdalej na północ położonym mieście archidiecezji poznańskiej, w Poniedziałek Wielkanocny odbyło się czuwanie modlitewne połączone z koncertem uwielbienia.
„Po indywidualnej adoracji Krzyża w kościele zaprosiliśmy mieszkańców Czarnkowa i okolic, także z rozpoczynającej się tuż za Notecią diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, na rynek. Tam zrobiliśmy trochę hałasu, czy jak mówi papież Franciszek – "rabanu". Myślę, że dzięki temu ci, którzy może nie weszliby normalnie do kościoła, mieli szansę usłyszeć Dobrę Nowinę. Może też Duch Święty poruszy ich serca?" – zastanawia się ks. Krzysztof Sobkowiak, proboszcz parafii pw. Marii Magdaleny w Czarnkowie. Kapłan przypomina, że symbole ŚDM gościły krótko w tym mieście także pięć lat temu, przed spotkaniem młodzieży w Madrycie.
Tego wieczoru na rynku wystąpiła Armia Dzieci – zespół ewangelizacyjny z Lublina, należący do Instytutu Ewangelizacji Świata. Można było również usłyszeć świadectwa przemiany życia, a członkowie archidiecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży „Jordan” zachęcali do uczestnictwa w ŚDM w Krakowie. Swoim entuzjazmem i radością podzieli się także młodzi mieszkańcy Czarnkowa, którzy wraz ze swoim duszpasterzem, ks. Rafałem Pleszewą, uczestniczyli w przekazaniu symboli ŚDM w Rzymie.
Krzyż i Ikona Matki Bożej dotarły też do kaplicy domu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Szamotułach. „Nasza kaplica otwarta jest dla wszystkich i dlatego na adorację Krzyża i Ikony Matki Bożej zaprosiłyśmy nie tylko dzieci z naszego Domu Dziecka i świetlicy socjoterapeutycznej, ale również wszystkich mieszkańców Szamotuł” – zaznacza s. Beata Jank, dyrektorka Domu Dziecka. Dodała, że dzieci z Domu Dziecka mogły złożyć przy Krzyżu swoje najskrytsze, przygotowane na karteczkach, prośby i podziękowania, a ludzie starsi swoje codzienne krzyże choroby czy cierpienia.
Symbolom ŚDM w ich peregrynacji po archidiecezji poznańskiej towarzyszy ks. Arkadiusz Szady, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży. „Jeżdżę wszędzie wraz z Krzyżem i Ikoną Matki Bożej i muszę przyznać, że to, z jaką radością i entuzjazmem są one przyjmowane, jak ludzie modlą się przy nich, bardzo buduje moją wiarę. Nie ukrywam, że to fizycznie dość męcząca pielgrzymka, ale i niezwykłe, piękne doświadczenie duchowe – przyznaje ks. Szady w rozmowie z KAI.
Opiekun Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej „Jordan” zaznacza też, że jest pod wielkim wrażeniem modlitwy przy Krzyżu, zwłaszcza w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. „Tam niektórzy chorzy opierając się podczas modlitwy o Krzyż, wręcz przyciskali go do siebie. Jak mówili – na kogo mają zrzucić swoje cierpienia, jak nie na Jezusa i na Jego krzyż” – wspomina.
Program pielgrzymki symboli ŚDM po archidiecezji poznańskiej dostępny jest na stronie internetowej archidiecezji (www.archpoznan.pl) oraz poprzez mobilną aplikację na telefony komórkowe, tablety czy smartfony „Tu jest krzyż!”, którą można pobrać także ze strony archidiecezji.
Symbole ŚDM zakończą swoją pielgrzymkę po archidiecezji poznańskiej 3 maja, a ich ostatnią stacją będzie sanktuarium maryjne w Borku Wlkp. Następnie, do 18 maja peregrynować będą po diecezji kaliskiej, a do spotkania młodzieży w Krakowie w 2016 r. odwiedzą one wszystkie polskie diecezje.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.