Sympozjum Maryjno-Mariologiczne – „Maryja Matka nadziei”
10 grudnia 2024 | 14:30 | Biuro prasowe sanktuarium | Licheń Ⓒ Ⓟ
W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbyło się pierwsze po długiej przerwie Sympozjum Maryjno-Mariologiczne „Maryja, Matka nadziei”. Temat sympozjum nawiązywał do rozpoczynającego się wkrótce Roku Jubileuszowego „Pielgrzymi nadziei” ogłoszonego przez papieża Franciszka. Organizatorem sympozjum było Centrum Formacji Maryjnej „Salvatoris Mater”.
Prelekcje i dyskusje
Program obejmował pięć wykładów prowadzonych przez wybitnych specjalistów z dziedziny biblistyki i mariologii.
Prof. dr hab. Adam Sikora OFM wskazał na rolę Maryi, Niewiasty z Apokalipsy, jako drogowskazu w trudnych czasach. Jak podkreślił: „Kościół, wpatrując się w Nią, może odnaleźć nadzieję i niezachwiany spokój, nawet w obliczu zła.”
Prof. dr hab. Adam Wojtczak OMI zaprezentował refleksję teologiczną nad rolą Maryi jako „Matki Nadziei” w kontekście chrześcijańskiego nauczania o Jezusie Chrystusie jako jedynym Źródle nadziei. Autor podkreślił, że Maryja, dzięki swojemu pełnemu wiary oczekiwaniu na Mesjasza oraz zgodzie na Boży plan w momencie Zwiastowania, stała się kluczową postacią w historii zbawienia. Podkreślił, jak Fiat Matki Chrystusa („niech mi się stanie”) było wyrazem głębokiej nadziei i zawierzenia Bogu.
Z kolei prof. KUL dr hab. Kazimierz Pek MIC zwrócił uwagę na mądrość zawartą w Katechizmie Kościoła Katolickiego, który mówi o nadziei, jako o darze pragnienia szczęścia królestwa niebieskiego i życia wiecznego oparty na obietnicy Chrystusa, przy pomocy łaski Ducha Świętego. Człowiek powołany jest do szczęścia, ale aby działanie Boga się w sercach zrealizowało, należy to serce przystosować – oczyścić je, ukierunkować, chronić i odwrócić od egoizmu.
Kolejne przedłożenie dr hab. Moniki Waluś dotyczyło przede wszystkim tradycji polskiej, w której również Maryja jawi się jako znak nadziei. Odwołując się do św. Jana Pawła II i bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dr Waluś mówiła o „polskiej drodze maryjnej”. Matka Boża stała się znakiem nadziei dla całego narodu polskiego, z powodów historycznych, które uczyniły relację na linii między Polakami a Matką Bożą wyjątkowymi. Ową relację pomiędzy narodem polskim a Maryją, dr hab. Monika Waluś porównała do relacji dziecka, które prosi matkę o pomoc w różnych problemach.
Ostatnim prelegentem, który zabrał głos, był prof. UKSW dr hab. Grzegorz Bartosik OFMConv., który zwrócił uwagę na to, w jaki sposób nadzieja jest nieodzownym elementem codzienności człowieka. Wskazując natomiast na Maryję jako Matkę nadziei, o. prof. Bartosik zauważył, że Matka Pana jest „wielką Służebnicą nadziei.”
Zapowiedź kolejnych sympozjów
Ks. Adam Stankiewicz MIC, dyrektor Centrum Formacji Maryjnej „Salvatoris Mater”, podziękował wszystkim uczestnikom i patronom wydarzenia, zapowiadając kolejne sympozja, które mają odbywać się cyklicznie w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej: „Ufamy, że to sympozjum przyczyni się do jeszcze większego umiłowania Matki Bożej, naśladowania Jej w wierze i zaufaniu oraz w wiernym kroczeniu za Jezusem”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.