Drukuj Powrót do artykułu

Sympozjum “Myśl maryjna u kard. Newmana”

12 marca 2018 | 11:56 | mip | Gniezno Ⓒ Ⓟ

Sample materiały prasowe

Myśl maryjna bł. kard. Johna Henry’ego Newmana będzie tematem sympozjum naukowego, które odbędzie się 16 marca w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Wydarzeniu patronuje Towarzystwo Mariologiczne w Polsce.

Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, celem sympozjum jest popularyzacja dorobku naukowego z zakresu mariologii wybitnego teologa XIX-wiecznej Anglii Johna Henry’ego Newmana i prezentacja recepcji jego myśli mariologiczno-maryjnej przez dwa organizmy kościelne, tj. przez Kościół rzymskokatolicki i Kościół anglikański, w których przeżywał doświadczenia wiary.

– Sympozjum będzie również próbą poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy mariologia i kult maryjny dzielą katolików i anglikanów. Należy podkreślić, że pobożność maryjna przez swoje zakorzenienie w Biblii i Tradycji jest nie tylko częścią tradycji rzymskokatolickiej, ale także anglikańskiej. Wspólnota tradycji stanowi podstawę do rozpatrzenia dzielących anglikanów i katolików dogmatów o Niepokalanym Poczęciu i Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny – wskazuje mgr Justyna Majewska-Michy, moderatorka konferencji.

W sympozjum udział wezmą m.in. o. prof. dr hab. Stanisław Napiórkowski OFMConv z Instytutu Maryjno-Kolbiański „Kolbianum” w Niepokalanowie, kapelan Kościoła Anglikańskiego w Warszawie ks. David Brown i ks. dr hab. Przemysław Kantyka z KUL-u.

Ogólnopolskie sympozjum naukowe „Myśl mariologiczna i maryjna Johna Henry’ego Newmana” organizuje Instytut Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydarzenie odbywa sie pod auspicjami Towarzystwa Mariologicznego w Polsce.

plakat konferencji

materiały prasowe

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.