Sympozjum o św. Józefie w Kaliszu: nie można zrozumieć Jezusa bez św. Józefa
24 kwietnia 2010 | 15:13 | ek Ⓒ Ⓟ
Znakomici teolodzy z Polski wzięli udział w 41. Sympozjum Józefologicznym w Kaliszu. Wykłady poprzedziła Msza św. w Sanktuarium św. Józefa sprawowana przez ordynariusza kaliskiego bpa Stanisława Napierałę.
W homilii biskup wskazał na rolę św. Józefa w dziele zbawienia twierdząc, że nie da się oddzielić św. Józefa od Jezusa i Maryi. – W teologii dostrzega się Maryję, ale pomija się więź Maryi z Józefem – stwierdził. – Św. Józef tak jest postrzegany, jakby był pewnym dodatkiem. Nie można widzieć Jezusa bez odniesienia do Maryi, ale też i do Józefa. Nie można widzieć Maryi bez odniesienia do Jezusa, ale też i do Józefa. Wielkość Józefa w Kościele i dziele zbawienia wypływa z jego relacji do Jezusa i do Maryi Matki Jezusa – mówił bp Napierała.
Podkreślił, że więź Józefa i Maryi powinna być uwidoczniona w liturgii. Przypomniał, że wielki czciciel św. Józefa bł. papież Jan XXIII wprowadził do pierwszej modlitwy eucharystycznej św. Józefa i umieścił go zaraz po Maryi. Biskup kaliski ubolewał, że w innych modlitwach eucharystycznych Józef jest pominięty. – X Kongres Józefologiczny, który odbył się na przełomie września i października ubiegłego roku w Kaliszu zwrócił się z apelem, żeby św. Józefa wprowadzić do wszystkich modlitw eucharystycznych we Mszy św. i umieścić go zaraz po Maryi. Ten apel kongresu przedstawiłem w listopadzie Konferencji Episkopatu Polski, ale jeszcze nie ma odpowiedzi – powiedział ordynariusz kaliski.
Ubolewał także nad tym, że w teologii pomijana jest józefologia i apelował do uczestników sympozjum, aby pochylili się nad tym zagadnieniem. – Św. Józef nie jest dodatkiem. Nie zapominajmy, że nie będziemy rozumieć Maryi bez Józefa i nie będziemy rozumieć Jezusa Zbawiciela bez Józefa – stwierdził biskup kaliski.
Na wykłady zaproszono uczestników do Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Sympozjum otworzył ks. dr Andrzej Latoń, prezes Polskiego Studium Józefologicznego. W obradach uczestniczył też biskup pomocniczy Teofil Wilski.
Pierwszy wykład na temat studiów józefologicznych miał wygłosić o. prof. Tarcisio Stramare, który nie dotarł do Kalisza, ale jego referat został odczytany. Prof. Stramare wskazał na zadania Centrum Józefologicznego w Kaliszu i zachęcał do wydawania własnego czasopisma o św. Józefie i słownika józefologii. Przedstawił także program dwuletnich studiów józefologicznych. W programie sympozjum znalazły się też wykłady: bp. Teofila Wilskiego, ks. dr. Jacka Stefańskiego, ks. dr. Pawła Brylaka, ks. prof. Stanisława Dziekońskiego, ks. dr. Andrzeja Pryby i dr. Moniki Waluś. Prelegenci ukazywali rolę św. Józefa w dziele zbawienia, a także wskazywali św. Józefa jako wzór w wychowaniu do ojcostwa. Przyglądali się doświadczeniu miłości małżeńskiej i ojcowskiej w życiu św. Józefa. Sympozjum zakończy się wieczorem.
Kalisz ze względu na znajdujący się tam cudowny obraz Świętej Rodziny stał się miejscem szczególnej czci oddawanej św. Józefowi. 24 września 1969 r. założono tu Polskie Studium Józefologiczne dzięki inicjatywie bpa Antoniego Pawłowskiego. Program pracy studium zaaprobował w 1970 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Pierwszym prezesem był dogmatyk o. dr Albert Urbański z Krakowa. Kolejni prezesi to: ks. dr Stanisław Rumiński, ks. Wojciech Hanc, ks. dr Krzysztof Konecki, ks. dr Władysław Czamara. Od 27 kwietnia 2001 r. pracami studium kieruje ks. dr Andrzej Latoń, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.
Jednym z zadań Polskiego Studium Józefologicznego jest propagowanie dorobku myśli józefologicznej na forum międzynarodowym. Józefologowie polscy brali udział we wszystkich dotychczasowych sympozjach narodowych, zwanych często kongresami, które zaczęto organizować po Soborze Watykańskim II. Sympozja krajowe odbywają od ponad 30 lat w Kaliszu. Wygłoszono tu w sumie ponad 180 referatów. Dorobek polskiej józefologii można dostrzec w wielu naukowych i popularnych publikacjach. Polskie Studium Józefologiczne współpracuje ze wszystkimi józefologicznymi ośrodkami świata, m.in. Północno-Amerykańskim Stowarzyszeniem Józefologicznym, Stowarzyszeniem Ibero-Amerykańskim w Hiszpanii, Centrum Meksykańskim, Niemieckim Centrum Studiów nad św. Józefem. Na przełomie września i października 2009 r. w Kaliszu odbył się Międzynarodowy Kongres Józefologiczny i zostało oddane do użytku Centrum Józefologiczne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.