Sympozjum poświęcone jubileuszom dominikańskim
09 września 2022 | 18:09 | apis | Tarnobrzeg Ⓒ Ⓟ
„Tarnobrzescy dominikanie. W 100-lecie powstania parafii i 800-lecie przybycia Zakonu Kaznodziejskiego do Polski” – pod takim tytułem 27 września odbędzie w Tarnobrzegu okolicznościowe sympozjum. Organizatorem wydarzenia jest tamtejszy Konwent Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. Sympozjum odbywać się będzie na Zamku Tarnowskich i w kościele klasztornym oo. dominikanów.
Podczas konferencji zostaną przedstawione relacje dominikanów z rodziną Tarnowskich na przestrzeni wieków, początki i dzieje parafii, historia oraz symbolika obrazu Matki Bożej Dzikowskiej. Znajdzie się także wykład poświęcony architekturze kościoła oraz historii sióstr dominikanek z Wielowsi, ich związku z tarnobrzeskimi dominikanami i rodziną Tarnowskich.
Na zakończenie sympozjum sprawowana będzie w kościele dominikanów uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Homilię wygłosi prowincjał Łukasz Wiśniewski OP.
Jak czytamy na stronie tarnobrzeskich dominikanów, historia ich klasztoru wiąże się w sposób nierozerwalny z obecnością na tym terenie rodu Tarnowskich, którzy pojawili się tu w połowie XIV wieku.
W 1593 roku za zgodą króla Zygmunta III Wazy, aktem lokacyjnym z 28 maja założone zostało miasto prywatne Tarnobrzeg, na prawie magdeburskim. Z tym okresem, wiązane jest pojawienie się obrazu Matki Bożej. Obraz znajdował się kaplicy zamku Tarnowskich w Dzikowie. Tam zaczął słynąć cudami.
W konsekwencji 11 listopada 1675 roku biskup krakowski Andrzej Trzebicki dekretem wystawionym w Kielcach ogłosił go za cudowny. Sława przyciągająca coraz większe tłumy wiernych spowodowała podjęcie decyzji o budowie świątyni dla godnej oprawy obrazu. Opiekę nad nim zdecydowano powierzyć dominikanom.
Wkrótce wybudowano drewniany kościół, który został poświęcony 17 lutego 1677 roku przez biskupa sufragana krakowskiego Mikołaja Oborskiego. W kilka miesięcy później, 20 maja 1678 roku uroczyście przeniesiono obraz Matki Boskiej z kaplicy zamkowej do ołtarza głównego kościoła.
W czerwcu 1688 roku przełożony generalny dominikanów Antonin Cloche na prośbę Zofii Tarnowskiej podniósł klasztor dzikowski do rzędu klasztorów formalnych.
Przez kilka wieków istnienia, dzieje związane z tarnobrzeskim klasztorem obfitowały w burzliwe wydarzenia, ale czczona w nim Matka Boża chroniła mieszkańców Tarnobrzega przed nieszczęściami.
Między innymi w czasie walk obronnych w pierwszych dniach września 1939 roku uszkodzona została wieża kościelna i powypadały okna. Dość szybko usunięto zniszczenia kościoła. W okresie powojennym kościół była kilkakrotnie odnawiany. Stanowi dziś prawdziwą ozdobę Tarnobrzega, swą wieżą dominując w nadwiślańskim krajobrazie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.