Synod Biskupów rozpoczęty
04 października 2018 | 06:20 | st (KAI) / pz | Watykan Ⓒ Ⓟ
Uroczystą Eucharystią na placu św. Piotra pod przewodnictwem Ojca Świętego rozpoczęło się XV Zgromadzenie Ogólnego Zwyczajne Synodu Biskupów. Będzie ono obradowało do 28 października w Rzymie na temat: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. W swej homilii papież podkreślił ze wzruszeniem udział po raz pierwszy w pracach Synodu dwóch biskupów z Chińskiej Republiki Ludowej.
Mszę św. z papieżem sprawowali wszyscy ojcowie synodalni. Po odczytaniu po włosku fragmentu z Listu św. Pawła do Filipian (2, 1-4) oraz odśpiewaniu Ewangelii po łacinie (J 14, 23-29) głos zabrał Ojciec Święty.
Na wstępie Franciszek podkreślił, że główną rolę w pracach synodalnych odgrywa Duch Święty. Zachęcił, by prosić Go o dar pamięci i ożywiania słów Chrystusa, o pamięć, która mogłaby rozbudzić i odnowić w nas zdolność do marzeń i nadziei, „abyśmy mogli ze swej strony namaścić naszych młodych darem proroctwa i wizji. Niech da nam łaskę, byśmy byli pamięcią działającą, żywą i skuteczną, która z pokolenia na pokolenie nie pozwala się stłumić i zniszczyć prorokom nieszczęść i kataklizmów ani też przez nasze ograniczenia, błędy i grzechy, ale jest w stanie znaleźć przestrzenie, by rozpalić serca i rozeznawać drogi Ducha. W tej postawie posłusznego nasłuchiwania głosu Ducha przybyliśmy ze wszystkich stron świata, po raz pierwszy włączając Chiny kontynentalne, wyrażając w ten sposób jedność kolegium biskupów z Następcą Piotra w Kościele powszechnym” – podkreślił Franciszek.
Ojciec Święty wskazał, że zadaniem Synodu jest wyrażenie bliskości wobec młodzieży, a także wlanie w ich serca nadziei, by ich życie mogło się rozwijać w sposób godny. Chodzi o to, „byśmy nie pozostawiali ich samych w rękach wielu handlarzy śmierci, którzy uciskają ich życie i przysłaniają ich wizję” – stwierdził papież.
Franciszek zachęcił ojców synodalnych do słuchania siebie nawzajem, aby wspólnie rozeznać to, czego Pan żąda od swojego Kościoła. „Dar szczerego słuchania, modlitewnego i – na ile to możliwe – wolnego od uprzedzeń oraz bezwarunkowego pozwoli nam wejść w komunię z różnymi sytuacjami, które przeżywa lud Boży. Słuchać Boga, aż po usłyszenie z Nim krzyku ludu; słuchanie ludu, żeby wraz z nim oddychać wolą do której wypełnienia wzywa nas Bóg” – powiedział papież.
Ojciec Święty powierzył Synod opiece Matki Bożej. Przypomniał słowa bł. Pawła VI skierowane do młodzieży na zakończenie II Soboru Watykańskiego: „Bądźcie szczodrzy, czyści, pełni szacunku, szczerzy. Budujcie z entuzjazmem świat lepszy od obecnego!”
Treść papieskiej homilii dostępny jest TUTAJ.
Po chwili milczenia nastąpiła modlitwa wiernych. W pierwszej intencji polecano Bogu w języku chińskim papieża i biskupów, prosząc dla nich o dar mądrości i rozeznania, aby szukali prawdy z otwartym sercem i byli we wszystkim Jemu posłuszni.
W następnym wezwaniu- w języku hiszpańskim – proszono o Ducha sprawiedliwości i pokoju za rządzących, aby prowadzili swe narody do prawdziwego pokoju i bronili życia każdej osoby.
Trzecią prośbę wyrażono po arabsku. Modlono się o Ducha rady i męstwa dla młodych, aby patrzyli na przyszłość z nadzieją i nie obawiali się trudności życiowych.
Kolejną intencję wypowiedziano w języku portugalskim. Proszono za rodziców i wychowawców, aby napełniani Duchem miłości i cierpliwości służyli młodym z życzliwością i dalekowzrocznością otwierali się na nowości.
Ostatnią prośbę – za uciskanych i przeżywających trudności – wyrażono w języku suahili. Modlono się, aby napełnione Duchem pocieszenia i nadziei nie poddawały się pod ciężarem trudów i doświadczały radości przyjaźni osobistej.
Na zakończenie Eucharystii papież pozdrowił kardynałów, przedstawicieli bratnich Kościołów, a także wiernych.
Jeszcze dziś ojcowie synodalni o godz. 16.30 spotkają się w auli na pierwszej kongregacji generalnej, którą otworzy Ojciec Święty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.