Synodalne inicjatywy w diecezji włocławskiej
29 grudnia 2021 | 14:52 | ks. at | Włocławek Ⓒ Ⓟ
Trwający od października synod „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”, zainspirował duchownych, siostry zakonne i świeckich diecezji włocławskiej do podejmowana licznych inicjatyw i wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie: co mówi Duch Święty do Kościoła dzisiaj.
Jednym z pierwszych tego typu działań jest „stały konfesjonał” w bazylice katedralnej we Włocławku, polegający na codziennym pełnieniu kilkugodzinnego dyżuru w konfesjonale przez prezbiterów posługujących we Włocławku i okolicy.
W diecezji nie brakuje także spotkań i dyskusji na synodalne tematy zaproponowane przez Ojca Świętego, które są podejmowane przez różne grupy i wspólnoty. Jedno z nich miało miejsce w sanktuarium św. Józefa we Włocławku, w święto Świętych Młodzianków Męczenników. Rozpoczęło się ono Mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył ks. Tomasz Smoliński.
W homilii ks. dr Andrzej Tomalak, koordynator procesu synodalnego w diecezji włocławskiej, wychodząc od Ewangelii mówiącej o ucieczce Maryi i Józefa wraz z małym Jezusem do Egiptu, wskazał na umiejętność słuchania. – We współczesnym, rozkrzyczanym świecie, każdy chce mówić, bo wydaje mu się, że w ten sposób ukaże swoją mądrość, swoją wiedzę. Milczenie zdaje się być oznaką słabości – mówił duchowny, wskazując na św. Józefa, który choć w Piśmie Świętym nie wypowiedział ani jednego słowa, jest dziś dla wiernych wzorem świętości. – Ważne jest to, czyjego głosu słuchamy i za czyimi podpowiedziami podążamy – tłumaczył.
Na tym tle zaznaczył, że słuchanie, to pierwsze z zadań synodalnych. – Papież Franciszek, zapraszając wszystkich do włączenia się w to dzieło, chce, abyśmy spróbowali usłyszeć to, co Bóg mówi do Kościoła dzisiaj, co mówi do nas dzisiaj – wyjaśniał.
Nawiązując zaś do ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu, który jest symbolem ucisku i niewoli, koordynator procesu synodalnego, powiedział, że prawo do wypowiadania się w trwającym synodzie mają wszyscy. Także ci, którzy na co dzień są daleko od Kościoła: zranieni, wykluczeni. – Oni też są naszymi braćmi, dziećmi jednego Boga – tłumaczył ks. Tomalak dodając, że w podejmowaniu takiego dialogu potrzebna jest odwaga, którą daje Jezus Chrystus.
Po Eucharystii w plebanii miało miejsce spotkanie z Radą Parafialną, podczas którego ksiądz koordynator dokładniej przybliżył cele i formę synodu. Swobodna rozmowa pozwalała wyjaśnić wątpliwości i ukierunkować synodalną pracę. W dyskusji poruszano także bardzo wiele tematów związanych bezpośrednio z życiem miejscowej parafii.
Krótko przed świętami Narodzenia Pańskiego działania synodalne prowadziła młodzież z dekanatu kłodawskiego, która zgromadziła się w kościele parafialnym w Dąbiu nad Nerem. Na wstępnie ks. Karol Łazik, miejscowy wikariusz, wyjaśnił sens synodu i poprosił młodych o wzięcie odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła oraz zachęcił, by przemodlili pytania oraz wsłuchali się w głos Ducha Świętego.
Po modlitwie wszyscy udali się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, by przedyskutować pojawiające się wnioski i zaznaczyć swoją obecność oraz gotowość w działaniu. – W wypowiedziach młodych ludzi dało się zauważyć troskę o komunię poszczególnych ruchów i grup duszpasterskich, można było dostrzec osobiste zaangażowanie zebranych oraz poczuć ducha misyjnego lokalnych wspólnot – ocenił po spotkaniu ks. Tomalak. Dodał, że każda udzielona odpowiedź cieszyła duszpasterzy i była wyrazem głosu młodego Kościoła.
Podobne prace podjęła młodzież z parafii NMP Królowej Polski w Koninie. Tu w szkołach podstawowych tworzono plakaty nawiązujące do tematyki synodu, a w szkołach średnich młodzież w formie pisemnej wypowiadała się na temat znaczenia Kościoła i rodziny w życiu młodego człowieka.
W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Warcie, miał miejsce adwentowy wieczór skupienia młodzieży rejonu sieradzkiego, będący jednocześnie okazją do dyskusji nad synodalnymi zagadnieniami zaproponowanymi przez papieża Franciszka.
Spotkanie rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu, którą poprowadziła młodzież dekanatu warckiego wraz z ich opiekunem ks. Sylwestrem Malczykiem. Następnie uczestnicy wysłuchali konferencji ks. Piotra Wolnego, wikariusza parafii Dobra, która była podprowadzeniem pod rachunek sumienia, który poprowadził ks. Przemysław Kłosowski duszpasterz sieradzki. Na zakończenie pierwszej części skupienia młodzież miała możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.
W drugiej części spotkania młodzi dyskutowali o idei synodu o synodalności. Młodzież pracowała w grupach, zgodnie z przynależnością do własnych dekanatów pod opieką swoich duszpasterzy, następnie prezentowano wnioski i przemyślenia dotyczące ważnych tematów wiary oraz funkcjonowania w konkretnej wspólnocie wiernych.
Zdaniem ks. Tomalaka, koordynatora procesu synodalnego w diecezji włocławskiej, „Synod młodych w pytaniach i odpowiedziach”, jak zatytułowano warckie spotkanie, okazał się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. – Było to widać w zaangażowaniu młodych, chociaż wiele pytań okazało się zaskakującymi i pozornie trudnymi, co jednak w konsekwencji doprowadziło do dojrzałej, głębokiej i konstruktywnej rozmowy – stwierdził duchowny.
Dyskusja zakończyła się Apelem Jasnogórskim, po którym młodzi oddali cześć relikwiom bł. Carlo Acutisa, którego obrazek, jako pamiątkę wyjątkowego spotkania, uczestnicy zabrali do swoich domów.
Także żeńskie zgromadzenia zakonne działające na terenie diecezji włocławskiej włączyły się w prace synodalne. Jedno ze spotkań miało miejsce w Domu Dobrego Pasterza we Włocławku-Michelinie. Odbyło się ono w ramach comiesięcznego dnia skupienia przełożonych zakonnych. Rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu. Następnie sprawowana była Msza św., której przewodniczył ks. dr hab. Lech Król – referent diecezjalny instytutów życia konsekrowanego.
Po Eucharystii uczestniczki spotkania wysłuchały konferencji, zatytułowanej: „Posłane, aby żyć Eucharystią w codzienności”. Wygłos nawiązywał do tematyki rozpoczynającego się roku duszpasterskiego.
W związku z trwającym diecezjalnym etapem synodu, był też czas przeznaczony na dyskusję, podczas której dzielono się swoimi refleksjami na temat pytań synodalnych. Siostry najpierw pracowały nad nimi w swoich wspólnotach, a następnie relacjonowały przemyśleniami ze wszystkim uczestniczkom.
To tylko kilka przykładów ukazujących różnorakie inicjatywy synodalnej jakie mają miejsce w przygotowującej się do jubileuszu 900-lecia istnienia diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.