Syria: ekumeniczny Wielki Post
01 marca 2009 | 23:19 | Radio Watykańskie/maz Ⓒ Ⓟ
Różnice w kalendarzu liturgicznym wpływają na przygotowanie do świąt wielkanocnych w Syrii. Katolickie Kościoły wschodnie rozpoczęły Wielki Post nie w Środę Popielcową, lecz w miniony poniedziałek.
Natomiast u katolików i prawosławnych, jeśli chodzi o datę liturgicznych obchodów początku Wielkiego Postu oraz Wielkanocy, dzieli w tym roku tylko jeden tydzień. Jednak, jak podkreśla w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego ks. Zygmunt Kwiatkowski, jezuita pracujący w Syrii, w praktyce oznacza to, że gdy katolicy będą śpiewać wielkanocne Alleluja, wierni prawosławni wchodzić będą w tym czasie w tajemnicę krzyżowej śmierci Chrystusa.
„Problem jedności uczniów Chrystusa pojawia się w sposób naturalny na początku Wielkiego Postu jako zasadnicze wyzwanie dla tutejszego Kościoła, który – oprócz tego, że jest niewielką mniejszością w łonie muzułmańskiej większości – jest jednocześnie podzielony na szereg rytów i tradycji – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Kwiatkowski.
– Instytucjonalny brak jedności chrześcijańskiej jest zaprzeczeniem wyraźnego życzenia Chrystusa, które – ponieważ zostało wyrażone podczas Ostatniej Wieczerzy – obecne jest w sposób nieusuwalny w każdej sprawowanej Eucharystii, gdziekolwiek się ona na świecie odbywa. Na szczęście w tutejszym Kościele odczuwa się wyraźnie ducha ekumenizmu, który pozwala zobaczyć wzajemne różnice i odmienności w perspektywie wspólnoty podstaw wiary oraz wspólnoty pragnień, aby być autentycznymi uczniami Chrystusa, co według Jego nauki oznacza jedno – ofiarną miłość. Innej miary autentyczności chrześcijańskiej nie ma. Dlatego nie tylko wrogość jest jej przeciwna, ale również obojętność, bo nie można się przecież uważać za szczerego ucznia, gdy z obojętnością traktuje się uroczyście wygłoszoną i posiadającą wartość testamentu naukę Mistrza” – dodał w wypowiedzi dla papieskiej rozgłośni polski misjonarz z Syrii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.