Sytuacja rodziny na Białorusi taka jak w Europie
07 marca 2014 | 09:41 | tom (KAI) / br Ⓒ Ⓟ
Sytuacja rodziny na Białorusi jest podobna jak w całej Europie – powiedział bp Aleksander Kaszkiewicz. Przewodniczący Konferencji Biskupów Białorusi bierze udział w dwudniowej konferencji biskupów Europy Środkowo-Wschodniej na temat rodziny.
„Coraz mniej jest rodzin posiadających więcej niż jedno dziecko. Władze prowadzą akcje promujące rodzinę i w jakimś minimalnym stopniu materialnie starają się ją wspierać, szczególnie rodziny posiadające trójkę i więcej potomstwa. Zaczęto też wspierać tych, którzy adoptują dzieci. Jest to jednak znikoma liczba i niewystarczająca pomoc” – powiedział bp Kaszkiewicz.
Biskup grodzieński zwrócił uwagę, że młodzi Białorusini coraz bardziej przejmują zachodni model życia konsumpcyjnego. „Coraz więcej młodych par żyje bez ślubu, na próbę. Nie chodzi już o ślub kościelny, ale nawet nie zawierają związków cywilnych. Zależy to też od tradycyjnego modelu rodziny, wzorów przekazywanych przez rodziców i dziadków. To dzięki nim są jeszcze młode pary małżeńskie, które proszą o błogosławieństwo w kościele” – powiedział biskup grodzieński.
Innym powszechnym zjawiskiem jest emigracja młodych ludzi do dużych miast oraz za granicę. „Gdy tylko nadarzy się możliwość to młodzi ludzie wyjeżdżają, nawet z Grodna do stołecznego Mińska. Tym samym dramatycznie zmienia się struktura społeczna Białorusi. W wielu wiejskich parafiach co roku mamy kilkadziesiąt pogrzebów i zaledwie kilka chrztów. Wymierają całe wsie. W niektórych miejscowościach organizowane są przy wsparciu państwa domy opieki dla ludzi w podeszłym wieku” – powiedział biskup.
Emigracja dotyczy także mieszkańców polskiego pochodzenia, którzy masowo starają się o Kartę Polaka i chcą wyjechać. „Prowadzone u nas polskie szkolnictwo jest masowo oblegane” – zwrócił uwagę bp Kaszkiewicz i wskazał na działające w ramach stowarzyszenia „Polskiej Macierzy Szkolnej” liceum, które liczy obecnie ponad 1,5 tys. uczniów.
Jednym z największych problemów na Białorusi są rozwody. Według ostatnich statystyk w 50 proc. zawieranych w ciągu roku związków rozpada się.
„Kościół katolicki na Białorusi jak może stara się wspierać rodziny. Co roku jako biskupi piszemy listy pasterskie, organizujemy gdzie tylko można przy parafiach poradnie rodzinne, prowadzimy kursy przedmałżeńskie, szczególnie w miastach. Nie mamy ich dużo ale staramy się to rozwijać” – powiedział bp Kaszkiewicz.
Kościół na Białorusi wiele robi dla promocji życia w kraju, w którym aborcja jest powszechnie dostępna. O to by w każdym dekanacie była choćby jedna osoba odpowiedzialna za propagowanie obrony życia dba siostra Barbara Sajnok, konsultant ds. rodziny przy białoruskim episkopacie.
Gospodarzem organizowanego przez Radę Konferencji Biskupich Europy (CCEE) spotkania jest przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący CCEE abp Józef Michalik. Pierwszego dnia kardynałowie i przewodniczący Episkopatów Europy Środkowo-Wschodniej dyskutowali o wyzwaniach duszpasterstwa rodzin 22 lata po upadku komunizmu. Tematami drugiego dnia będą: miejsce Kościoła w społeczeństwach Europy Środkowo-Wschodniej oraz duchowieństwo i parafia jako wspólnota ewangelizacyjna w służbie rodziny.
Spotkanie dotyczy także tematyki październikowego Synodu Biskupów o rodzinie. Jego temat to: „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.