„Szacunek i odwaga. Rodzina Ulmów i ja” – konkurs dla młodzieży polskiej za granicą
02 października 2023 | 14:52 | gie | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Konkurs „Szacunek i odwaga. Rodzina Ulmów i ja” zajmuje ważne miejsce wśród inicjatyw podejmowanych przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Kierujemy go do młodzieży polonijnej i polskiej mieszkającej za granicą, chcąc zachęcić jego uczestników do refleksji nad tym, w jaki sposób losy Rodziny Ulmów mogą inspirować nie tylko rodaków żyjących w Polsce, ale każdego, komu bliskie są wartości kultury chrześcijańskiej – mówi dr hab. Jacek Gołębiowski, prof. KUL, dyrektor Instytutu.
Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego ogłosił konkurs dla młodzieży polonijnej i polskiej mieszkającej za granicą pt.: „Szacunek i odwaga. Rodzina Ulmów i ja”. Projekt edukacyjny, jak podkreślają organizatorzy, ma na celu upowszechnianie wiedzy wśród młodzieży mieszkającej na stałe poza granicami kraju o roli Polaków i polskich rodzin w ratowaniu Żydów, powinien pomagać w kształtowaniu postaw etycznych i patriotycznych, a także w poznawaniu historii Polski splecionej z historią rodzin.
– Konkurs promuje wartości, które są zbieżne z działalnością Ministerstwa Pracy i Rodziny, z którym współpracowaliśmy przy tworzeniu naszego projektu. Z perspektywy działalności naszego Instytutu, który ma pod swoja opieką ponad 1200 szkół polonijnych na całym świecie, promowanie wartości rodzinnych jest szczególnie ważne. Bez więzi istniejącej między pokoleniami – rodzicami i dziećmi, dziadkami i wnukami – nie udałoby się przekazać i zachować macierzystego języka oraz kultury – mówi dyrektor Jacek Gołębiowski. – Tylko dzięki temu zjawisku wciąż możemy mówić o Polakach i Polonii poza granicami naszego kraju. Warto również podkreślić, że gdyby nie wiara Ulmów, ich poczucie przynależności do lokalnej oraz narodowej wspólnoty, być może nie zdecydowaliby się zaryzykować życia własnej rodziny, by w zamian ocalić trzy inne.
Trzy formy artystyczne konkursu
Organizatorzy zaplanowali trzy formy artystycznego wyrazu: pierwsza to praca literacka na temat: „Rodzina Ulmów – przesłanie dla świata”; druga to konkurs fotograficzny czyli wykonanie fotografii lub kolażu wraz z opisem na temat: „Rodzina moją siłą”; trzecia forma to nakręcenie 3-minutowego filmu na temat: „Opowiem Wam o Rodzinie Ulmów”. Filmy nakręcone przez uczestników powinny mieć polską ścieżkę językową, ale mile widziane będzie dodanie napisów w języku kraju, w którym mieszka uczestnik konkursu, dzięki czemu uczeń może być „ambasadorem polskości” za granicą.
Każda z form artystycznych podzielona jest na kategorie wiekowe: młodzież w wieku 14–16 lat oraz młodzież w wieku 17–22 lata. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 grudnia. Szczegóły na stronie.
Organizatorzy przewidzieli nagrodę, którą będzie 4-5 dniowa wycieczka do Polski, zaplanowana na maj 2024 r. W programie wycieczki znajdzie się Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Dodatkowym elementem będzie udział w warsztatach: dziennikarskich, fotograficznych, filmowych.
Najlepsze prace konkursowe, wyłonione przez Jury, zostaną opublikowane w almanachu pokonkursowym wydanym przez Instytut Kolbego, a filmy zostaną wyemitowane na kanale YouTube Instytutu.
Dyrektor Instytutu Jacek Gołębiowski dodaje: – Historia rodziny Ulmów jest tym bardziej bliska naszemu Instytutowi za sprawą jego patrona, świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Jego akt miłosierdzia, dobrowolne wydanie się na śmierć, pozwoliło na ocalenie życia Franciszka Gajowniczka, ojca rodziny. Orędzie miłości zawarte w postawach zarówno świętego Maksymiliana, jak i błogosławionej Rodziny Ulmów jest warte tego, aby głośno o nim mówić, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.