Drukuj Powrót do artykułu

Szczecin: grekokatolicy świętują jubileusze

14 października 2012 | 17:46 | pk Ⓒ Ⓟ

Moleben do Bogarodzicy, czyli nabożeństwo dziękczynne za opiekę Matki Bożej, a także Boska Liturgia to dwa wydarzenia, które zdominowały niedzielne uroczystości 55-lecia istnienia Kościoła greckokatolickiego w Szczecinie i 15-lecie poświęcenia cerkwi greckokatolickiej w stolicy Pomorza Zachodniego. W uroczystościach rocznicowych wziął też udział abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński i duchowni rzymskokatoliccy.

W 1957 roku w Szczecinie rozpoczęło działalność duszpasterstwo prowadzone przez nieżyjącego już ks. Włodzimierza Borowca, który powrócił z zesłania na Syberii. Pierwszą mszę odprawił 15 września w kościele garnizonowym i ten moment uznaje się za początek istnienia parafii greckokatolickiej w Szczecinie.

– Przez lata korzystaliśmy z uprzejmości księży rzymskokatolickich. Grekokatolicy odprawiali nabożeństwa i liturgie nie tylko w kościele garnizonowym, ale także w parafii pw. św. Kazimierza, a najdłużej, bo przez około 30 lat korzystaliśmy z gościnności księży pallotynów. Chcieliśmy im w niedzielę okazać swoją wdzięczność za długoletnią pomoc w poprzedniej epoce komunistycznej – mówi ks. Robert Rosa, proboszcz parafii greckokatolickiej pw.Opieki Najświętszej Bogurodzicy.

Parafia greckokatolicka w Szczecinie liczy około 500 osób.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.