Szczecin: jak skutecznie docierać do młodych na lekcjach religii?
30 sierpnia 2015 | 22:21 | pk Ⓒ Ⓟ
Około 800 katechetów, w tym księża i siostry zakonne, wzięło udział w zakończonych w weekend Szczecińskich Dniach Katechetycznych. Wśród głównych tematów znalazły się m.in. kwestie związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski, przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, a także dyskusja o nauczaniu religii w 25. rocznicę jej powrotu do szkół.
Hasło spotkania nauczycieli religii z całej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej to słowa z ewangelii św. Łukasza "Idź i ty czyń podobnie".
– Czuję potrzebę, żeby katecheza była towarzyszeniem młodemu człowiekowi w poznawaniu wiary, stawianiu pytań, które są trudne i ważne dla tych dzieci i młodzieży – mówi ks. dr Paweł Płaczek, dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. – Katecheta ma być tym, który chce się dołączyć do tej wędrówki. Na początku chce posłuchać, absolutnie nie ma prawa niczego zlekceważyć w doświadczeniu człowieka. Słuchając i towarzysząc niech naświetla życie słuchacza Słowem Bożym i wartościami, którymi żyjemy od 1050 lat, od Chrztu Polski.
Ks. Płaczek dodaje, że znani katechetycy w Polsce podkreślają, że katecheza powinna iść w kierunku ewangelizacyjnym, czyli ma zapoczątkować wiarę. Mają to też być przykłady świadectw wiary, które pozwolą człowiekowi wejść w relacje z |Chrystusem i pogłębić ją również w liturgii.
Ks. Płaczek przytacza sytuacje, kiedy katecheci mówią, że nieraz widzą, jak ewoluuje postawa młodego człowieka. – Najpierw jest bunt i pytanie, które nie zawsze wraca na lekcji religii, tylko szuka potem prywatnej rozmowy przez portale społecznościowe, mejla. Młody człowiek pisze konkretne pytanie katechecie i rozpoczyna relacje poszukiwania, a mądry katecheta to ten, który w prawdzie, ale i wolności szanując tego człowieka, będzie próbował odpowiedzieć mu na pytanie – dodaje ks. Płaczek.
Frekwencja w Kościele nad Odrą i Bałtykiem na lekcjach religii w szkole podstawowej i gimnazjum wynosi 93-95 procent, a w szkołach ponadgimnazjalnych to około 80 procent.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.