Szczecin: modlitwa za grzechy ludzi Kościoła
07 marca 2019 | 14:27 | pk | Szczecin Ⓒ Ⓟ
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga będzie przewodniczył Mszy św. i Drodze Krzyżowej ze specjalnym rozważaniem przygotowanym na Dzień Modlitwy Wynagradzającej i Postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Nabożeństwo odbędzie się w piątek w szczecińskiej katedrze. Drogi Krzyżowe ze specjalnym rozważaniem odbędą się w kościołach całej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
W lutym papież Franciszek zwołał szczyt w Watykanie z udziałem przewodniczących konferencji biskupów i przełożonych zgromadzeń zakonnych z całego świata, na temat ochrony małoletnich przed wykorzystywaniem seksualnym w Kościele. Ks. dr Sławomir Zyga, kanclerz kurii metropolitalnej w Szczecinie, mówi, że „zwrócenie uwagi na problem mobilizuje nas do tego, żeby ten problem rozwiązać”.
Delegat do spraw ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej zwraca uwagą na przemówienie Franciszka kończące zjazd w Rzymie, w którym papież podkreśla, że „powaga plagi nadużyć seksualnych wobec nieletnich jest niestety zjawiskiem rozpowszechnionym historycznie we wszystkich kulturach i społeczeństwach”.
– I wymiar globalny tego problemu, nadużyć seksualnych, z którym Kościół stara sobie jakoś radzić, ale papież pokazuje jaki wymiar globalny jest tego problemu, z którym świat sobie generalnie nie radzi. My naszym zdecydowaniem i determinacją w Kościele, naszymi wytycznymi, naszymi procedurami i doświadczeniem możemy się podzielić, żeby świat zaczął sobie równie skutecznie radzić z tym problemem – powiedział ks. Zyga.
Początek nabożeństwa o godzinie 18.
Pierwszy piątek Wielkiego Postu będzie dniem modlitwy wynagradzającej oraz postu we wszystkich diecezjach – głosi postanowienie Konferencji Episkopatu Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.