Szczecin: Msza w intencji Ojczyzny uwieńczy obchody 40. rocznicy Grudnia ’70
17 grudnia 2010 | 10:11 | pk Ⓒ Ⓟ
Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar wydarzeń Grudnia ’70 w bazylice archikatedralnej w Szczecinie zakończy piątkowe obchody 40. rocznicy wydarzeń grudniowych 1970 roku. Przewodniczyć jej ma abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, a homilię wygłosi biskup pomocniczy Marian Błażej Kruszyłowicz.
O godz. 10.30 uroczystości rozpocznie złożenie kwiatów pod pomnikiem Anioła Wolności na Placu Solidarności. Potem obchody przeniosą się na Plac Ofiar Grudnia 1970 roku przed Bramę Główną Stoczni Szczecińskiej. Pod tablicą „Pamięci poległych w grudniu 1970” zostaną złożone kwiaty, będą przemówienia i modlitwa Anioł Pański. Na ulicy Dubois ma dojść też do rekonstrukcji wydarzeń historycznych sprzed 40 lat, gdzie milicja starła się ze stoczniowcami. W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim Prezydent RP Bronisław Komorowski ma wręczyć odznaczenia państwowe. W Szczecinie zostanie też otwarta wystawa "Zbuntowane miasto. Szczeciński Grudzień’70-Styczeń’71".
Uroczystości odbędą się też w sobotę, kiedy na Cmentarzu Centralnym nastąpi odsłonięcie tablicy informacyjnej na szlaku Ofiar Grudnia ’70, a potem w Zamku Książąt Pomorskich otwarcie wystawy „Nieznany szczeciński Grudzień ’70. Obchody wypełni tez koncert, a także dyskusje historyczne organizowane przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Strajk w Szczecinie zapoczątkowali stoczniowcy protestując przeciwko podwyżkom cen żywności. Ale to był tylko jeden z pretekstów, by upomnieć się o wolne związki zawodowe i przeciwstawić się władzy. W wyniku krwawych starć z Milicją i Wojskiem w Szczecinie zginęło wtedy 16 osób. Demonstranci podpalili budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Wydarzenia grudniowe oraz Sierpień’80 to daty, które są elementem budowy tożsamości szczecinian.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.