Szczecin: Nocne kolejki do konfesjonałów
22 kwietnia 2011 | 10:35 | pk Ⓒ Ⓟ
Kilkadziesiąt osób stanęło w kolejkach do spowiedzi już w pierwszych minutach akcji „Noc Konfesjonałów”, którą po raz drugi przeprowadzono w Szczecinie i kilku miejscowościach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Cały czas jednak ludzie dochodzili i już w pierwszej godzinie kolejki wydłużały się. Księża rozpoczęli akcję o godz. 21.37 nawiązując do godziny śmierci Jana Pawła II i w niektórych kościołach na zmiany spowiadali nawet do 6 rano.
– Spowiada sześciu księży, ale do każdego konfesjonału stało po kilkanaście osób – zauważył ks. Grzegorz Adamski, koordynator akcji. – Może to też pokazuje, że spowiedzi nie należy odkładać na ostatni moment. Jeśli miałoby się jednak okazać, że ktoś ma wybór nie pójść do spowiedzi na święta, bądź odłożyć na ostatni moment, to ta druga wersja jest o wiele bardziej korzystna. Główną ideą akcji bowiem jest przypomnienie wszystkim o duchowym wymiarze Świąt Wielkanocnych.
– Myślę, że to powinno być tradycją, zwłaszcza, że są ludzie chętni i cały czas przychodzą i to też jest niesamowite – mówiły osoby wychodzące ze szczecińskiej katedry. – Najważniejsze, żeby skorzystać ze spowiedzi i naprawdę godnie uczcić święta – podkreślali.
Obok spowiedzi w języku ojczystym, wierni, a wśród nich potencjalni obcokrajowcy mieli okazję do wyznania grzechów w innych językach. W konfesjonałach w bazylice archikatedralnej bowiem siedzieli też duchowni, którzy spowiadali po niemiecku, angielsku, hiszpańsku czy włosku. – Podczas 6 lat studiów w Rzymie, pomagałem w parafiach i podczas świąt i spowiedzi przedświątecznej – mówi ks. Sławomir Zyga, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Szczecinie, który spowiadał po włosku. – Nie jestem nowicjuszem, jeśli chodzi o posługę w języku włoskim.
Grupa włoskojęzyczna jest w Szczecinie szczególnie żywa, bowiem jeden z kierunków na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego to italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem.
W Szczecinie oprócz katedry do 6 rano spowiadano jeszcze w dwóch świątyniach, poza tym sakrament pokuty udzielano w kilku miastach archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej m.in. Goleniowie, Świnoujściu, Myśliborzu czy Stargardzie Szczecińskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.