Szczecin: polsko-niemieckie ekumeniczne wykonanie „Mesjasza” Häendla
03 października 2010 | 12:36 | pk Ⓒ Ⓟ
Oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Häendla zostanie wykonane w niedzielę 3 października w szczecińskiej katedrze przez ewangelicki chór kościelny z parafii św. Jana z Hamburga-Neuengamme. To jeden z głównych punktów ekumenicznego spotkania ewangelików i katolików w Szczecinie na znak pojednania polsko-niemieckiego.
Ponad 120-osobowy chór poprowadzi dyrektor muzyki kościelnej prof. Lutz-Michael Harder. Chórzyści wystąpią z orkiestrą Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. To wydarzenie jest kontynuacją współpracy, która trwa pomiędzy parafiami ewangelickimi w Szczecinie i Hamburgu. Chórzyści już kilka lat temu wzięli udział w projekcie wymiany młodzieży szczecińsko-hamburskiej. Inicjatywa była związana z projektem porządkowania miejsc pamięci w Szczecinie.
W Hamburg-Neuengamme, 5 kilometrów od kościoła św. Jana, znajdował się w latach 1938-1945 jeden z większych obozów koncentracyjnych Rzeszy Niemieckiej. Chór niemiecki od lat dba o pamięć o więźniach, ich cierpieniu i śmierci. W Szczecinie natomiast Niemcy odwiedzą m.in. Szczecin-Zdroje (dawne Finkenwalde) – miejsce, gdzie ewangelicki pastor Dietrich Bonhoeffer założył istniejące przed wojną Seminarium Kaznodziejskie.
Chórzyści przyjeźdżają też poznać Szczecin i obecny stan relacji polsko-niemieckich – mówi ks. Sławomir Sikora, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej pw. św. Trójcy w Szczecinie. – Mimo, że oni nazwali ten projekt znakiem pojednania polsko-niemieckiego, ja staram się przekonywać ich do tego, że dzisiaj nie musimy już mówić tak bardzo o pojednaniu, ale o budowaniu jedności i przyjaźni, które stanowią następny krok po pojednaniu. Te – mam wrażenie – między naszymi narodami miało już miejsce – dodaje ks. Sikora.
Jak stwierdził, znakiem jedności i pojednania jest wszelka działalność ekumeniczna, czego symbolem może być miejsce wykonania Oratorium, czyli największa katolicka świątynia w mieście. Koncert odbędzie się w 20. rocznicę Zjednoczenia Niemiec.
Parafia ewangelicko-augsburska w Szczecinie ma około 400 wiernych, z czego Niemcy stanowią 30-osobową grupę. Początkowo po II wojnie światowej polski zbór prowadził swoje życie parafialne osobno. Oba zbory połączyły się formalnie w latach 90, choć już w 1960 roku zarówno polscy jak i niemieccy ewangelicy użytkowali jedną świątynię. Liczba ewangelików niemieckojęzycznych maleje, a rośnie grupa parafian polskojęzycznych. – Może się okazać za kilka lat, że grupa niemieckojęzyczna będzie budowana na Niemcach, którzy pracują w Szczecinie i przeprowadzili się tu, a mają korzenie ewangelickie. Mamy nadzieję, że stworzymy im takie warunki, że będą chcieli budować w tym mieście społeczność wiary – uważa ks. Sikora.
Dzisiejszy koncert w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba rozpocznie się o godz. 19.30.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.