Drukuj Powrót do artykułu

Szczecin: powstaje duszpasterstwo studentów medycyny

22 stycznia 2018 | 13:59 | Szczecin / pk Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Jan Białek / Projekt Doktor / facebook.com

W Szczecinie obok duszpasterstw działających przy parafiach zakonnych chrystusowców, jezuitów czy dominikanów, swoje rolę odbudowuje duszpasterstwo akademickie studentów medycyny.

W ciągu tygodnia studenci spotykają się na wspólnej Eucharystii, w planach jest też wspólny wyjazd. Dwa razy w tygodniu jest konfesjonał akademicki, a spotkania w czwartki to albo Eucharystia, albo adoracja, albo modlitwa różańcowa czy też rozważanie Słowa Bożego.

Ania jest studentką II roku stomatologii. – Atmosfera w duszpasterstwie jest niesamowita. Fajnie, że można spokojnie porozmawiać z księdzem. Jest dla nas duszpasterzem i wręcz kolegą, można się z nim zaprzyjaźnić. Jest kameralnie, każdy siebie zna i kojarzy. Jeśli chodzi o sprawy duchowe, jest super – przyznaje Ania.

Czytaj także: Szczecin pomaga dzieciom z Afryki

Opiekunem studentów jest ks. Sebastian Kubiński, który od 1,5 roku pracuje w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Szczecinie i zajmuje się rozwijaniem duszpasterstwa akademickiego przyszłych lekarzy.

– Z ich świadectw i rozmów wynika, jak ważne jest dla nich człowieczeństwo, formowanie własnego serca i sumienia, by potem w tych ludziach, do których zostaną posłani, umieli dostrzec Chrystusa i tego, któremu mają pomóc zdrowotnie. Chcą też przekazywać dużo ciepła, miłości i ludzkiego dobra – powiedział ks. Kubiński zwracając uwagę, że formacja ludzi, którzy mają powołanie pomagać innym, wymaga specyficznego podejścia.

Pierwszy rok przyglądał się temu, jak wygląda ich praca i nauka. Teraz może już dopasować grafik do ich obowiązków. Ks. Sebastian wspomina, że ujęło go również przygotowanie studentów medycyny do kolędy, a konkretnie o to, jak zadbali o swoje pokoje w akademikach.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.