Szczecin: radosne oczekiwanie na Wszystkich Świętych
31 października 2012 | 14:46 | pk Ⓒ Ⓟ
Dziś, w wigilię dnia Wszystkich Świętych duszpasterstwa akademickie Szczecina przygotowują Noce Świętych. W kilku kościołach dzieci i młodzież zaprezentują żywoty świętych i błogosławionych, pantomimę przedstawiającą rolę świętych w naszym życiu, będzie też litania do Wszystkich Świętych, adoracja relikwii oraz czuwanie młodzieży i studentów.
Również w środę w niektórych szkołach odbędą się bale Wszystkich Świętych. Jeden z nich odbył się w szczecińskim gimnazjum już we wtorek. Uczniowie przebrani w stroje białe, żółte albo błękitne tańczyli, bawili się i rywalizowali w konkursie z wiedzy o żywotach świętych.
Młodzież zaprezentowała historię m.in. bł. Jana Pawła II, św. Ojca Pio, czy też św. Mikołaja. – Uczniowie dowiedzieli się, że to nie ten Mikołaj z Coca Coli, ale prawdziwy biskup – mówi Wiesława Obiedzińska, nauczycielka w Gimnazjum nr 2 i współorganizatorka balu. – Wszystkich Świętych jest dniem radosnym, dlatego chciałam, żeby wyrazić tę radość – dodaje.
– Święty Ojciec Pio był kapłanem, który miał wiele charyzmatów m.in. czytania w ludzkich sumieniach – mówi uczennica biorąca udział w konkursie opowiada życiorys jednego ze świętych. – Wiele z nas nie wie o co chodzi z Halloween, a bierze w tym udział. Wszystkich Świętych ma natomiast wielkie znaczenie – dodaje druga z gimnazjalistek.
W niedzielę w kościołach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej odczytywano list abp. Andrzeja Dzięgi, w którym metropolita szczecińsko-kamieński ze smutkiem zauważa narastającą w Polsce od kilku lat falę inicjatyw w ramach tzw. "obchodów Halloween".
"Gorąco proszę wszystkich Was, dorośli katolicy, nie organizujcie tych niby zabaw, które nic nie wnoszą pozytywnego do duszy dzieci i młodzieży, a wręcz rujnują ich duchowość" – napisał w liście abp Dzięga.
Noce Świętych to nowa inicjatywa, która jest odpowiedzią na „Halloween” i zyskuje popularność w całym kraju. W odpowiedzi na modę na obchodzenie „Halloween” w coraz większej liczbie miast organizowane są „Noce Świętych”. Dziś wieczorem w wielu kościołach katolicy zgromadzą się na czuwaniu przy relikwiach świętych, które nierzadko przenoszą w procesjach ulicami miast. Tak będzie m.in. w Warszawie, Bielsko-Białej i Opolu.
Ostrzeżenia przez obchodami „Halloween” można znaleźć na stronach różnych diecezji. Biskupi przypominają, że korzenie "Halloween" związane są z pogańskimi obchodami święta duchów i z oddawaniem czci celtyckiemu bogu śmierci.
Anton Lavey, twórca współczesnego satanizmu, stwierdził iż noc z 31 października na 1 listopada jest największym świętem lucyferycznym. Mają wtedy miejsce wzmożone liczebnie akty przemocy o charakterze okultystycznym. Kościół otwarcie sprzeciwia się takim praktykom.
„Halloween” – zwyczaj zapożyczony z Irlandii, Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych, ze względu na otoczkę zabawy – bale kostiumowe, czy zbieranie wśród sąsiadów cukierków przez dzieci – staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Biskupi przestrzegają jednak, że przed tą z pozoru niewinną rozrywką kryje się rozpowszechnianie okultyzmu i magii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.