Szczecin: uczniowie katolickiej szkoły wyróżnieni w przeglądzie teatrów amatorskich
22 marca 2009 | 13:12 | wm Ⓒ Ⓟ
Uczniowie kółka teatralnego Katolickiej Szkoły im. Świętej Rodziny w Szczecinie zostali wyróżnieni podczas Miejskich Prezentacji Teatrów Amatorskich za spektakl pt. „Pieśń o Świętym Franciszku” autorstwa Iwony Hilickiej.
Przegląd teatralny odbył się 21 marca w sali widowiskowej Zamku Książąt Pomorskich. Wystąpiło około 50 młodych aktorów prezentujących m.in. poezję Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, a także tematykę II Wojny Światowej.
Wcześniej uczniowie klas drugich Katolickiej Szkoły im. Św. Rodziny za spektakl o św. Franciszku zdobyli I miejsce podczas tegorocznego archidiecezjalnego przeglądu teatralnego o tematyce religijnej wśród szkół podstawowych. Uczestniczyło w nim wówczas ponad 500 uczniów.
Tym razem rozbieżność wiekowa artystów amatorów była od 6 do 18 lat. Spektakl – „Pieśń o Świętym Franciszku” – był jedynym o tematyce religijnej. W sztuce drugoklasiści zaśpiewali teksty do muzyki z filmu o św. Franciszku, wykorzystali także melodie znanych, pogodnych pieśni kościelnych.
Dekoracje do przedstawienia wykonali rodzice uczniów. Prawie metrowy Krzyż św. Franciszka umieszczony na drzewie wykonała Agnieszka Milewska. Kolorową budowlę, przygotował Arkadiusz Gacparski znany rysownik szczeciński, autor licznych plakatów, scenografii teatralnych i portretów.
Kółko teatralne istnieje w Szkole Katolickiej od 8 lat, prowadzą je logopeda Iwona Sadowska–Żelazny i pedagog Anna Śmietana. Szkolna grupa teatralne przygotowuje przedstawienia o różnej tematyce. Autorka spektaklu „Pieśń o Świętym Franciszku” jest nauczycielką w szkole katolickiej.
Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny powstała w 1996 roku. Została powołana oficjalnie przez ówczesnego metropolitę szczecińsko-kamieńskiego abp. Mariana Przykuckiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.