Szczecin: uroczystości pogrzebowe prof. Marka Jasińskiego, twórcy „Kantaty Rokitniańskiej”
28 lutego 2010 | 17:15 | wm Ⓒ Ⓟ
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga przewodniczył 27 lutego Mszy św. pogrzebowej zmarłego nagle kompozytora prof. Marka Jasińskiego, twórcy m.in. „Kantaty Rokitniańskiej”. „Służąc Bogu specjalizował się w muzyce sakralnej, dla której nie szczędził czasu i wysiłku” – tak wspominał zmarłego kompozytora muzykolog Leszek Bończuk.
Prof. Marek Jasiński skomponował „Kantatę Rokitniańską” z okazji 20. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w sanktuarium maryjnym w Rokitnie, która obchodzona była w czerwcu ub.r. Zdaniem muzykologa Leszka Bończuka, „Symfonia o Stworzeniu Świata In Principio”, „Stabat Mater”, utwory na festiwal „Gaude Mater” w Częstochowie, festiwal „Sacrum non Profanum” w Trzęsaczu, czy Tryptyk Maryjny autorstwa Jasińskiego przeszły do historii muzyki i zapisane są w międzynarodowych annałach kompozytorskich XXI wieku”.
W czasie Mszy św. pogrzebowej w Szczecinie grane były utwory kompozytora. Uroczystości żałobne zakończyły się w Stargardzie Szczecińskim, gdzie na tamtejszym cmentarzu kompozytor został pochowany.
Marek Jasiński zmarł nagle przed dwoma tygodniami w drodze do Polski, gdy wracał z wykładów kompozytorskich w Bukareszcie. Miał 60 lat.
Marek Jasiński był profesorem zwyczajnym Akademii Muzycznej w Poznaniu – filia w Szczecinie. Od 1995 r. zatrudniony w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie prowadził wykłady z kompozycji, kontrapunktu i instrumentacji. Kompozycje Marka Jasińskiego prezentowane były w większości krajów europejskich oraz w Argentynie, Australii, Izraelu, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Jego dorobek to m.in. 110 dzieł, od utworów edukacyjnych dla dzieci po kompozycje monumentalne, symfoniczne, kantatowo-oratoryjne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.