Szczecin: Wigilia Bożego Narodzenia w Kościele Wschodnim
06 stycznia 2011 | 09:52 | pk Ⓒ Ⓟ
Kościół greckokatolicki i część Kościoła prawosławnego uznająca kalendarz juliański dziś obchodzi Wigilię Bożego Narodzenia. Grupa prawosławnych w Szczecinie to około 400-500 osób. Parafia greckoktaolicka obejmuje swoim zasięgiem Szczecin, powiat policki, goleniowski, Gryfino i w tej chwili to około 150 rodzin.
– Wspólnie z Kościołami prawosławnymi świętujemy w tym samym okresie, ponieważ mamy wspólne korzenie Kościoła kijowskiego, sięgamy wspólnie do tej spuścizny chrztu św. Włodzimierza Wielkiego z 988 roku – tłumaczy KAI ks. Robert Rosa, proboszcz parafii greckokatolickiej w Szczecinie.
Życzenia wiernym Kościołów wschodnich na terenie Pomorza Zachodniego złożył rzymskokatolicki metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. "Chciałbym życzyć biskupowi Włodzimierzowi Juszczakowi i wszystkim wiernym Kościoła grekokatolickiego wielkiej radości wewnętrznej, pokoju serca, niech się tutaj czują dobrze i niech świętują radośnie i niech swoje świadectwo wiary wpisują jako bardzo wyrazisty i czytelny znak Ewangelii w naszym pokoleniu. Podobne życzenia kieruję do wiernych Kościoła prawosławnego na ręce arcybiskupa Jeremiasza, który jest pasterzem wiernych prawosławnych na tej ziemi. (…) Niech dominuje w Was świadectwo liturgiczne i takie głębokie duchowe przeżycie, które jest w Kościele wschodnim i niech Was prowadzi po radosnych drogach życia i świętowania" – powiedział abp Dzięga.
Metropolita dodał, że ma wielki szacunek do katolików wschodnich. "Przede wszystkim dlatego, że to jest wielkie bogactwo Kościoła i to jest pewien dowód, że w Kościele zawsze jest otwartość na różne postawy modlitwy, na różne sposoby liturgii, na to bogactwo, które wyrasta z duchowości danego środowiska, danej ziemi przy zachowaniu pełnego uznania prawdy teologicznej" – powiedział abp Dzięga.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.