Szczecińskie wspólnoty Wiara i Światło obchodziły swe 40-lecie
29 listopada 2023 | 07:00 | agp, aw | Szczecin Ⓒ Ⓟ
Szczecińskie wspólnoty Wiara i Światło, skupiające osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziców I przyjaciół, obchodziły w tym roku swoje 40-lecie. W stolicy Pomorza Zachodniego działa pięć wspólnot oraz wzruszający Zespół Piosenki Naiwnej, skupiający głównie osoby z niepełnosprawnością.
Główne obchody 40-lecia szczecińskich wspólnot Wiara i Światło miały miejsce 18 listopada. Z tej okazji zaproszono do Szczecina grono przyjaciół z różnych części kraju, przedstawicieli wspólnot z prowincji Polska Północna: z Bydgoszczy, Wejherowa ale także Warszawy, Krakowa i Jaworzna. Była też krajowa koordynatorka wspólnot WiŚ w Polsce Urszula Czyrnecka.
Spotkanie rozpoczęto Mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, gdzie wspólnoty spotykają się dwa razy w miesiącu na wspólnej Eucharystii. Dwie spośród pięciu wspólnot mają tu swoje comiesięczne spotkania. Głównym celebransem był ks. Andrzej Nowak, kapelan wspólnot WiŚ Prowincji Polski Północnej, proboszcz parafii w Wejherowie, w asyście ks. Tomasza Kancelarczyka, obecnego kapelana szczecińskich wspólnot oraz zaprzyjaźnionych kapłanów: Andrzeja Steckiewicza, Jana Kazieczko, Roberta Szyszko, oraz licznych ministrantów – osób z niepełnosprawnością- członków tutejszych wspólnot.
W atmosferze spontanicznej radości towarzyszącej zawsze spotkaniom i liturgiom z udziałem osób z niepełnosprawnością intelektualną poświecono w trakcie Mszy św. „Ikonę Przyjaźni Chrystusa i Kościoła”, przedstawiającą Jezusa obejmującego swoją oblubienicę Kościół. Ikona ta, namalowana przez siostrę z Karmelu Miłości Miłosiernej w Szczecinie nawiązuje do znanej ikony „Jezus i Przyjaciel”. Jednak tutaj Jezus obejmuje i podtrzymuje kobietę trzymającą w ręku różę – cierpiącą Ecclesię. Obraz ten też wymownie podkreślał specyficzne miejsce wspólnot Wiara i Światło w Kościele. Ich istotą jest właśnie przyjaźń z osobą cierpiącą.
Druga część spotkania odbyła się w znajdującej się nieopodal zabytkowej, odnowionej niedawno Willi Lentza. Ten XIX- wieczny budynek – z rozmachem wybudowany przez niemieckiego fabrykanta Augusta Lentza – po remoncie stal się inspirującym miejscem wydarzeń kulturalnych spod miana “kultury wysokiej”. Tym razem w jej progach, gościł Zespół Piosenki Naiwnej. Jest to amatorska grupa artystyczna założona przez Arkadiusza Więcko w 2005 r., w której głównymi solistami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną wywodzące się ze wspólnoty „WiŚ”. Autorskie piosenki w wykonaniu zespołu wprowadziły uczestników spotkania w klimat spontanicznego dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami związanymi z uczestnictwem w Ruchu Wiara i Światło.
We wspomnieniach członków wspólnoty jak i jej sympatyków powracał ton o wyjątkowej roli jaką we wspólnocie odgrywają osoby najbardziej kruche: przyjaciele z niepełnosprawnością intelektualną. To ich spontaniczność, autentyzm, zdolność do przyjaźni, szczere okazywanie miłości, czuły dotyk, sprawiają , że wielu przyjaciół odzyskało swoją życiową równowagę . Samo pomaganie innym wybrzmiało jako droga prowadząca do niespodziewanego owocu w postaci…niesienia pomocy sobie samemu: np. poprzez przywrócenie sensu życia! Jak zauważyła jedna z mam: “Wiara I Światło” to wspólnota w której praktykuje się czynną miłość. Tu można liczyć na ofiarną pomoc, gdy się jest w potrzebie. Jeden z sympatyków wspólnoty, określający siebie jako osobę na obrzeżach Kościoła , zwierzył się że dla niego wspolnota “WiŚ” jest miejscem wzrostu w wierze. A inspirującymi przewodnikami w tym zakresie pozostają osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Potrafią bowiem swoją dziecięcą szczerością wprowadzić nieumyślnie w zastygle formy odświeżające treści! Powtarzamy za św. Pawłem słynny werset: “Bóg wybrał to co głupie w oczach tego świata aby mędrców zawstydzić…”
Natomiast pierwszym akcentem obchodów 40-lecia “Wiary I Światła “ w Szczecinie była autokarowa pielgrzymka dziękczynna tutejszych wspólnot do Częstochowy, która odbyła się od 19 do 21 maja.
Następny etap świętowania odbył się latem w Starych Łysogórkach (90 km od Szczecina) wspólnie z mieszkańcami wsi. To tutaj od 1989 roku szczecińskie wspólnoty WiŚ przyjeżdżają na letnie obozy do domu „Jandrzejówka”. Uroczystą eucharystię dziekczynną sprawował ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej , który jako kleryk wraz ze wspólnotą „Zorza” był tu na letnim obozie. Dom ten, wraz z obejściem środowisko Wiary i Światła w Szczecinie otrzymało w prezencie od zaprzyjaźnionych księży, długoletnich duszpasterzy wspólnoty: Jana Kazieczko oraz braci Andrzeja i Jerzego Steckiewiczów. Do jego prowadzenia powołano fundację, a faktycznie dom ten stal się dobrem wspólnym, przedmiotem troski wielu rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną jak i ich przyjaciół. Służy „wiaroświetlanej” społeczności w różny sposób: jest miejscem wypadów wytchnieniowych przez cały rok. Jest także miejscem zaangażowania w prace remontowe, ogrodowe zarówno podopiecznych jak i przyjaciół oraz miejscem integracji z mieszkańcami wsi. To tu właśnie 9 września br. wspólnie z mieszkańcami Łysogórek – podczas przygotowanej specjalnie biesiady -wspominano odległe czasy, kiedy “za potrzebą” chodziło się do latryny a po wodę do…tartaku.
***
W Szczecinie wspólnoty ruchu „Wiara i Światło” są obecne od 1983 roku. Wśród ich założycieli należy wymienić Ewę i Andrzeja Rozkrutów, Annę Lubińską-Dorożyńską, Arkadiusza i Marzenę Więcko oraz księży Andrzeja i Jerzego Steckiewiczów.
Wspólnoty Wiara i Światło tworzą osoby niepełnosprawne intelektualnie, ich rodziny i przyjaciele. Od tamtego czasu powstało pięć wspólnot (od 15 do 25 osób w każdej ), które spotykają się regularnie przy parafiach, aby razem świętować, modlić się, praktykować przebaczenie i akceptację. Niektórzy w tzw. “czwartym czasie” odwiedzają się w domach lub wspólnie planują wypady za miasto albo do kawiarni. Dwa razy w miesiącu wszystkie wspólnoty spotykają się na Mszy św. w parafii św. Rodziny przy Królowej Korony Polskiej (w każdą I i III sobotę miesiąca o godz. 12.00). Dwa razy do roku uczestnicy wspólnie przygotowują i przeżywają rekolekcje, w czasie karnawału bawią się na balu, a w okresie letnim wyjeżdżają zazwyczaj na obozy do oddalonych o 90 kilometrów Starych Łysogórek, do wiejskiej zagrody ”Jandrzejówka” będącej własnością, związanej ze wspólnotami Fundacji Dom Rodzinny Jandrzejówka.
Pierwsze wspólnoty Wiara i Światło zostały założone we Francji w 1971 r. przez Marie-Hélène Mathieu wraz z Jeanem Vanier. W Polsce zakorzeniły się w 1978 r., najpierw we Wrocławiu i Warszawie, a później w innych miastach. Obecnie w Polsce istnieje 80 wspólnot skupionych w czterech prowincjach.
Link do strony szczecińskich wspólnot Wiara i Światło:
www.fundacja-dom-rodzinny.org.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.